Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-1: Οι «Άγιοι» έκαναν το θαύμα τους και φρέναραν την πρωτοπόρο

AMNA/EPA

Η Άρσεναλ πλήρωσε την αγωνιστική της καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο και άφησε βαθμούς στο «St. Mary’s Stadium» κόντρα στη Σαουθάμπτον. Στο +2 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι οι «κανονιέρηδες», μετά την ισοπαλία με 1-1 που απέσπασαν οι γηπεδούχοι.

Η Σαουθάμπτον φρέναρε το «τρένο» του Μικέλ Αρτέτα  «St. Mary’s Stadium», με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Σκόρερ του αγώνα ο Τζάκα (11′) και ο Άρμστρονγκ (65′). Στο +2 οι «κανονιέρηδες» από τη 2η στη βαθμολογική κατάταξη, Μάντσεστερ Σίτι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά στο ματς, δημιουργώντας ευκαιρίες με ωραίες ενέργειες των Σάκα και Έντεγκααρντ, χωρίς ωστόσο να βρουν δίχτυα. Τελικά ήταν ο Τζάκα αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αρτέτα, μόλις στο 11ο λεπτό.

O Γουάιτ γέμισε ωραία από τα δεξιά και ο Ελβετός μέσος έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στην εστία του Μπαζούνου.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κλεισμένοι στην περιοχή τους, με την Άρσεναλ να έχει την κατοχή και τον πλήρη έλεγχο του ματς.

Στο 25′ ο Ζεσούς με ωραία ατομική ενέργεια και αφού εξουδετέρωσε τους αμυντικούς της Σαουθάμπτον, είχε κακό τελείωμα και απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για ένα γρήγορο  2-0 των «κανονιέρηδων».

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, κέρδισαν 5 διαδοχικά κόρνερ με τη μπάλα να παίζεται για ώρα στην περιοχή της Άρσεναλ. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Οι «κανονιέρηδες» απείλησαν ξανά στο 40′, με τον Μαρτινέλι να σουτάρει με δύναμη και τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν τη μπάλα βγάζοντας κάποιες φάσεις με πιο επικίνδυνη αυτή στο 45′,  όταν ο Μπαζούνου σταμάτησε εντυπωσιακά στο σουτ του Ζεσούς στο τε-α-τετ.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ρυθμός έπεσε και έλειψε η μεγάλη φάση στα πρώτα λεπτά, με το εύθραυστο 1-0 για την Άρσεναλ να παραμένει, αλλά τη Σαουθάμπτον να μη δείχνει ικανή να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 60′ ο Ζεσούς άγγιξε το 2-0 μπαίνοντας στην περιοχή αλλά πριν σουτάρει τον εξουδετέρωσε ο Ελιονούσι και έτσι πέρασε ο κίνδυνος για τους γηπεδούχους.

Η Άρσεναλ πλήρωσε την αγωνιστική της καθίζηση στο 65′, όταν δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης από το πλασέ του Άρμστρονγκ μετά από ωραία ενέργεια και κάθετη του Ελιονούσι, με το ματς να παίρνει «φωτιά», στην πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων μετά την ανάπαυλα.

To γκολ ανέβασε την ψυχολογία των παικτών της Σαουθάμπτον, που έγιναν πιο επικίνδυνοι και ξαναμπήκαν στο ματς. Στο 70′ ο Αρίμπο έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Ράμστνεϊλ μπλόκαρε εύκολα.

Αμέσως ο Αρτέτα πέρασε σε διπλή αλλαγή με τους Τιέρνι και Εκέτια στη θέση των Γουάιτ και Μαρτινέλι.

Η Άρσεναλ αναζητούσε το γκολ και στο 81′ ο Ενκέτια αστόχησε σε σουτ που πέρασε λίγο άουτ και το 1-1 παρέμεινε. Έτσι οι «κανονιέρηδες» άφησαν βαθμούς στο «St. Mary’s Stadium» , αλλά παρέμειναν στο +2 από τη Σίτι.