Mπέτις - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2: Με Γκριεζμάν διέβη τον Γκουανταλκιβίρ

amna-epa

Με δυο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-1 την Μπέτις στη Σεβίλλη για την 11η αγωνιστική της La Liga.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόβαθμες στην 4η θέση και ήθελαν να κάνουν το βήμα παραπάνω. Η αλήθεια είναι πως δεν προσπάθησαν και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Το 45λεπτο κύλησε χωρίς σημαντικές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Και μόνο προς το τέλος του χρειάστηκε ο Όμπλακ να επέμβει για να εξουδετερώσει το καλοχτυπημένο φάουλ του Γκουαρδάδο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν γκολ που πέτυχε ο Λούις Ενρίκε αλλά ο διαιτητής Μανθάνο έλεγξε τη φάση στο βίντεο και αποφάνθηκε ότι προηγήθηκε οφσάιντ στο χτίσιμό της. Έτσι δεν μέτρησε το γκολ.

Οι Μαδριλένοι «έπεσαν από βράχο» και όχι μόνο δεν έπαθαν τίποτα αλλά «βρήκαν και πορτοφόλι». Λίγα λεπτά αργότερα ο Αντουάν Γκριεζμάν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον τερματοφύλακα Ρούι Σίλβα και έκανε το 0-1.

Πάλι ο Γάλλος ήταν εκείνος που πλήγωσε την Μπέτις στο 71΄ σκοράροντας από κοντά για το 0-2. Οι γηπεδούχοι σε μια απέλπιδα προσπάθεια βρήκαν γκολ με θαυμάσιο φάουλ του Φεκίρ στο 84΄ (1-2) και πίεσαν για την ισοφάριση αλλά η οι Μαδριλένοι άντεξαν και πήραν το τρίποντο που τους ανέβασε στην 3η θέση της βαθμολογίας.