Premier League: Προσγείωση για Τσέλσι, απογείωση για Νιουκάστλ, ανατροπή για Τότεναμ

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ανάμεικτα συναισθήματα για τους ισχυρούς της Premier League με τη Νιουκάστλ να συνεχίζει την ανοδική πορεία της, την Τότεναμ να γυρνά από 0-2 και την Τσέλσι να διασύρεται από την Μπράιτον.

Την ώρα που η Τσέλσι πλήρωνε την κούραση από τις μεσοβδομαδιάτικες υποχρεώσεις της στο Champions League και γνώριζε οδυνηρή εκτός έδρας ήττα από την Μπράιτον, η Νιουκάστλ εδραίωνε την παρουσία της στις μεγάλες δυνάμεις της Premier League και η Τότεναμ γυρνούσε από την «κόλαση» του 0-2.

Οι «καρακάξες» με δύο γκολ από τον 30άρη Καλούμ Γουίλσον, το πρώτο με πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και ένα δεύτερο στο 56′, έσπασαν την αμυντική γραμμή της Άστον Βίλα. Ο Ζοέλιντον στο 59′ και ο Αλμιρόν στο 67′ έδωσαν νοτιοαμερικανική νότα και διαστάσεις θριάμβου (4-0) στη νίκη της Νιουκάστλ. Διόλου τυχαίο ότι ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Αγγλίας βρέθηκε στις εξέδρες του St. James’ Park.

Τα ξόρκια του Γκρέιαμ Πότερ φαίνεται ότι έπαψαν να πιάνουν. Η Τσέλσι έχασε την… μπάλα στο American Express, οι παίκτες της σκόραραν σε λάθος τέρμα και ηττήθηκε με 4-1 από την εξαιρετική Μπράιτον που προηγήθηκε με 3-0 (5′ Τροσάρ, 14′ αυτ. Λόφτους-Τσικ, 42′ αυτ. Σαλομπά) στο ημίχρονο. Ο Χάβερτς, μείωσε στο 48′ για να γράψει το 4-1 ο Γκρος στο 93′.

Η Τότεναμ γύρισε από το 0-2 στο Vitallity όχι με τον Κέιν και τον Σον, αλλά με τον Σεσενιόν στο 57′, τον Ντέιβις στο 73′ και τον Μπετανκούρ στο 92′! Η Μπόρνμουθ πέταξε έτσι στα σκουπίδια τα δύο γκολ του Μουρ (22′ και 49′).

Με τέρμα του Έντουαρντ στο 58′ η Κρίσταλ Πάλας πήρε νίκη-ανάσα με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον, ενώ η Μπέντφορντ δεν κράτησε παρά μόνο δυο λεπτά το προβάδισμα που πήρε με τον Μι στο 50′, αφού ο Νέβες απάντησε για τη Γουλβς στο 52′.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε δύσκολα από την έδρα της Λέστερ.