Παρί Σεν Ζερμέν - Τρουά 4-3: Τα βρήκαν «σκούρα» οι Παριζιάνοι

AMNA/EPA

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε μία δύσκολη νίκη κόντρα στην αξιόμαχη Τρουά, επικρατώντας με 4-3 στο «Parc des Princes».

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 4-3 της Τρουά χάρη στα γκολ των Σολέρ (24′), Μέσι (55′),Νεϊμάρ (62′) και Εμπαπέ (88′ πεν). Για τους φιλοξενούμενους δύο τέρματα πέτυχε ο Μπαλντέ (3′, 52′) και ένα ο Παλαβέρσα (88′).

Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τους Παριζιάνους μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Μπαλντέ να ανοίγει το σκορ στο «Parc des Princes». Η Παρί βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σολέρ στο 24′ και απέκτησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχοντας την κατοχή και τις ευκαιρίες να βρει ακόμα ένα τέρμα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να παραμένει.

Mε την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ρόνι Λόπεζ παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους, όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε στο 48′ μπλόκαρε ο Ντοναρούμα.

Η Παρί απάντησε με δύο διαδοχικές απειλές από Εμπαπέ και Νεϊμάρ, που ωστόσο δεν είχαν καλά τελειώματα. Ο Μπαλντέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Τρουά στο 52′.

Ο Μέσι με ένα «κεραυνό» με το αριστερό έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 55′. Ο Αργεντινός λίγα λεπτά (62′) αργότερα, μοίρασε στον Νεϊμάρ και ο Βραζιλιάνος έκανε το 3-2. Η… μαγεία συνεχίστηκε με τον Νεϊμάρ να εξουδετερώνει εντυπωσιακά τους αμυντικούς της Τρουά και να βγάζει μια απίθανη πάσα στον ερχόμενο Εμπαπέ,  αλλά ο Γάλλος έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να δώσει στην Παρί διαφορά ασφαλείας.

Στο 74′, οι Παριζιάνοι κέρδισαν πέναλτι με τον Εμπαπέ να εκτελεί εύστοχα, κάνοντας το 4-2, ενώ η Τρούα πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Παλαβέρσα στο 88′ για το 4-3, που ήταν και το τελικό σκορ.