Bundesliga: Πρωτιά για Mπάγερν που έκανε τα εύκολα δύσκολα με τη Χέρτα

amna-epa

Η Μπάγερν προηγήθηκε 3-0 στο Βερολίνο για να νικήσει τελικά 3-2 τη Χέρτα και να ανέβει στην 1η θέση μετά την 13η αγωνιστική στη Bundesliga

Στο Βερολίνο η Μπάγερν πήρε κεφάλι στο σκορ στο ματς με τη Χέρτα χάρις στο γκολ του Μουσιάλα στο 12΄. Ο Τσούπο-Μοτίνγκ μέσα σε ένα λεπτό (37΄- 38΄) με δυο γκολ έκανε το 0-3. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι όλα τελείωσαν η Χέρτα σκόραρε δις πριν λήξει το ημίχρονο και επέστρεψε στη διεκδίκηση αποτελέσματος.

Το σκορ όμως δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και οι Βαυαροί ανέβηκαν στην κορυφή (με ένα παιχνίδι περισσότερο από την Ουνιόν).

Η Ντόρτμουντ μπήκε φουριόζα στο ματς με την Μπόχουμ και ήδη στο 12΄το σκορ ήταν 2-0 από τα γκολ των Μουκόκο και Ρέινα (πέναλτι). Ο Μουκόκο ξαναχτύπησε πριν τη λήξη του ημιχρόνου (3-0)

Η φορμαρισμένη Λειψία πήρε προβάδισμα στον αγώνα με τη Χοφενχάιμ με φάουλ που εκτέλεσε ο Ενκουνκού στο 17΄. Η γηπεδούχος ισοφάρισε με τον Ράτερ στο 50΄ αλλά ο Ενκουνκού την πλήγωσε εκ νέου στο 57΄ και ο Όλμο στο 69΄της έδωσε την χαριστική βολή (1-3).

Η Φρανκφούρτη ξεπέρασε το γρήγορο γκολ (μόλις στο 1΄ Μπερίσα) και πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο είχε ισοφαρίσει την Άουγκσμπουργκ με γκολ του Ρόντε. Με ένα δεύτερο γκολ που σημείωσε ο  Κνάουφ στο 64΄ έκανε την ανατροπή και δραπέτευσε (1-2) με το διπλό.