MLS: Παλιά μου τέχνη... για τον Μπέιλ και η Λος Άντζελες για πρώτη φορά πρωταθλήτρια

Twitter (@LAFC)

Η Λος Άντζελες του Γκάρεθ Μπέιλ και του Τζόρτζιο Κιελίνι, πρωταθλήτρια MLS για πρώτη φορά στην ιστορία της με τον Ουαλό να… αλλάζει τον κορυφαίο τελικό όλων των εποχών

Η Λος Αντζελες του Γκάρεθ Μπέιλ και του Τζόρτζιο Κιελίνι στέφθηκε πρωταθλήτρια ΗΠΑ στον κορυφαίο τελικό όλων των εποχών απέναντι στη Φιλαδέλφεια.

Μάλιστα ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του αγώνα δεν είναι άλλος από τον Γκάρεθ Μπέιλ. Έκανε κάτι που έχει κάνει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν. Μπήκε αλλαγή στο 97′ και στην παράταση και συγκεκριμένα στο 120+8′ ισοφάρισε σε 3-3. Η Φιλαδέλφεια είχε προηγηθεί τέσσερα λεπτά νωρίτερα με γκολ του Έλιοτ.

Η Λος Άντζελες προηγήθηκε με τον Ακόστα στο 28′. Ο Γκάζνταγκ ισοφάρισε στο 59′, ο Μουρίγιο στο 83’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Έλιοτ στο 85’ ισοφάρισε και πάλι. Στο 116 η Λος Άντζελες έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα της ομάδας, Κρεπό

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο αναπληρωματικός γκολκίπερ της Λος Άντζελες, ΜακΚάρθι θριάμβευσε. Απέκρουσε στα πέναλτι των Μαρτίνεθ και Βάγκνερ και με συνολικό σκορ 3-0 η Λος Άντζελες στέφθηκε πρωταθλήτρια MLS για πρώτη φορά στην ιστορία της.

«Είναι ο Γκάρεθ», είπε ο προπονητής των νικητών, Τσερούντολο. «Το έχει κάνει στις προπονήσεις, το έχει κάνει στη σεζόν. Όταν νιώθει καλά και υγιής, κάνει τη διαφορά στα παιχνίδια. Γι’αυτό τον φέραμε. Μακάρι να ήταν 24 χρονών», πρόσθεσε.