Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 1-1: Δεν άλωσε την Τρίπολη, πέταξε την ευκαιρία

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ νικήθηκε από το άγχος μετά τη γρήγορη ισοφάριση του Ρεγκίς στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άμραμπατ και κόλλησε στο 1-1 στην Τρίπολη, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τον ΠΑΟ.

Παραδοσιακά ο Αστέρας Τρίπολης αποδεικνύεται σκληρό καρύδι όταν υποδέχεται τους μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου και το παιχνίδι με την ΑΕΚ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» δεν αποτέλεσε εξαίρεση.

Η Ένωση είχε και πάλι καλή κυκλοφορία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά όχι τη φρεσκάδα και την ταχύτητα των προηγούμενων παιχνιδιών της. Λίγο ο τραυματισμός του Ελίασον και κυρίως το δυναμικό παιχνίδι των γηπεδούχων, έβγαλαν την ΑΕΚ από τα νερά της και παρ’ ότι σκόραρε στην αρχή της επανάληψης με εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ, δεν κατάφερε να ξεμπερδέψει με την υπόθεση «νίκη».

Ο ισπανικός συνδυασμός Καρμόνα και Ρεγκίς έφερε άμεσα την ισοφάριση για τους Αρκάδες και το άγχος τύλιξε την ομάδα του Αλμέιδα, με τους παίκτες του να κάνουν  βιαστικές κινήσεις και τις επιλογές τους να στερούνται καθαρού μυαλού.

Την ίδια ώρα ο Αστέρας προσπαθούσε να αυξήσει τα επίπεδα της δύναμης στο παιχνίδι του και να ανακόπτει με κάθε μέσο το ρυθμό της ΑΕΚ, τακτική που είχε τελικά αποτέλεσμα.

Με νέο, αναγκαστικό λουκ στα στόπερ η Ένωση

H AEK είχε δύο απώλειες στις θέσεις των στόπερ με τους Βίντα και Μουκουντί να τίθενται νοκ-άουτ. Ο Ματίας Αλμέιδα εμπιστεύτηκε το κέντρο της άμυνας σε ελληνικά… πόδια περνώντας τους Τζαβέλλα και Μήτογλου. ΟΙ υπόλοιποι εννέα ήταν οι κλασικοί των τελευταίων αγώνων: Αθανασιάσης, Ρότα και Μοχαμάντι, Σιμάνσκι και Πινέδα, Γκατσίνοβιτς και Ελίασον, Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία.

Από το πρώτο σφύριγμα η ΑΕΚ άσκησε πίεση στον αντίπαλο της και δημιούργησε μικροευκαιρίες με τον Αραούχο και τον Λιβάι και μια πιο σημαντική με τον Ρότα να πλασάρει αδύναμα στο 11′, κι ενώ είχε πάσα στο κέντρο της άμυνας. Χαρακτηριστικό του κλοιού της ΑΕΚ, το γεγονός ότι Ρότα και Μοχαμάντι βρισκόντουσαν εγκατεστημένοι  λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων.

Ο τραυματισμός του Ελίασον έριξε το τέμπο της ΑΕΚ

Κι ενώ ο Αστέρας ξεθάρρεψε και βρήκε ένα σουτ με τον Ριέρα στο 15′, η Ένωση είχε την ατυχία να χάσει λίγο πιο μετά με τραυματισμό στην ποδοκνημική τον φορμαρισμένο Ελίασον. Στη θέση του ο Αλμέιδα πέρασε τον Άμραμπατ.

Αυτή η αναστάτωση λειτούργησε υπέρ του Αστέρα που πήρε μέτρα στο γήπεδο και δεν απειλήθηκε ξανά μέχρι το 45′, αφού δυο σουτ του Αραούχο, ένα του Γκατσίνοβιτς και μια εκτέλεση φάουλ του Λιβάι δεν είχαν τύχη.

Σωτήρας Παπαδόπουλος κράτησε το 0-0 στο ημίχρονο

Στο 45’+1′, όμως, σημειώθηκε η πιο μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον Πινέδα να βγάζει τον Λιβάι τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα βγήκε νικητής από τη μονομαχία, ενώ έφραξε και το οπτικό πεδίο του Μοχαμάντι που πήρε το ριμπάουντ, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ.

Από την ΑΕΚ έλειψε σε αυτό το πρώτο μέρος η διείσδυση του Ελίασον απέναντι στους Αρκάδες που έβαλαν δυνατά κορμιά πίσω από την μπάλα, επιλέγοντας πιο physical παιχνίδι.

Γρήγορα το 0-1 άμεσα το 1-1

Δεν πρόλαβαν να περάσουν πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ ο Αλμέιδα αντικατέστησε τον πιο ντελικάτο Πινέδα με τον δυναμικό΄Γιόνσον, και η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Σίτο να ανατρέπει τον Γκατσίνοβιτς. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε στη δεξιά γωνιά του Παπαδόπουλου, που έπεσε σωστά, αλλά΄δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 0-1.

Ο Δικέφαλος άπλωσε τα φτερά του μετά γκολ και ο Μοχαμάντι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 55′, ύστερα από πάσα του Αραούχο, με το πλασέ του να φεύγει έξω.

Στην πρώτη φάση που ο Αστέρας έβαλε πέντε παίκτες στην περιοχή, βρήκε την ισοφάριση (1-1) με τον Ρεγκίς να παίρνει την πάσα από τον Καρμόνα και εκτελεί όμορφα με μονοκόμματο σουτ τον Αθανασιάδη, κι αφού η μπάλα βρήκε στο απλωμένο πόδι του Τζαβέλλα.

Η Ένωση είχε την ευκαιρία να ξαναπάρει το προβάδισμα, αλλά ο Άμραμπατ σούταρε πάνω στον Παπαδόπουλο στο 63′, μετά την ωραία πάσα του Λιβάι.

Στο επόμενο 15λεπτο φάση μεγάλη δεν βγήκε και ο Αλμέιδα πέρασε στο 80′ Τσούμπερ και Μάνταλο αντί των Μοχαμαντί και Σιμάνσκι, προσπαθώντας να δώσει πιο επιθετικό ρυθμό στην ομάδα του. Ο Μεταξάς απάντησε με Άλβαρες και Μπενίτο αντί των Ριέρα και Μπαράλες για να δώσει ανάσες στην άμυνά του.

Τίποτα δεν άλλαξε, μέχρι το φινάλε, και το 1-1 προσγείωσε την ΑΕΚ μετά το νικηφόρο σερί των εφτά (μαζί με το Κύπελλο) αγώνων. Το -6 από τον Παναθηναϊκό έμεινε ως είχε.