Μπόκα Τζούνιορς - Ρασίνγκ: Χαμός στον τελικό με 10 αποβολές και πρόωρο σφύριγμα λήξης

twitter

Επεισοδιακός ο τελικός του «Trofeo de Campeones» ανάμεσα στην Μπόκα Τζούνιορς και τη Ρασίνγκ. Δέκα αποβολές και πρόωρο σφύριγμα της λήξης καθώς οι «Xeneizes» έμειναν με λιγότερους από 7 παίκτες.

Ο μεγάλος τελικός του Super Cup Αργεντινής ανάμεσα στην Μπόκα και τη Ρασίνγκ εξελίχθηκε σε… διαγωνισμό αποβολών, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης στο «Estadio Parque La Pedrera» υπέδειξε συνολικά 8 απευθείας κόκκινες κάρτες, ενώ αποβλήθηκαν άλλοι δύο ποδοσφαιριστές με δεύτερη κίτρινη.

Όλα αυτά συνέβησαν μετά το 120ό λεπτό του αγώνα, που οδηγήθηκε στην παράταση και ολοκληρώθηκε με νίκη της Ρασίνγκ με 2-1, η οποία και κατέκτησε το τρόπαιο.

Ο Νορμπέρτο Μπριάσκο άνοιξε το σκορ για την Μπόκα στο 19′, ο Ματίας Ρόχας έφερε το ματς στα ίσα στο 22′, ενώ ο Κάρλος Αλκαράζ έκανε το 1-2 στο 118′.

Στο 90+5 ο καυγάς ανάμεσα στον Βίγια και τον Καρμπονέρο για τη μη υπόδειξη πέναλτι υπέρ της Μπόκα, οδήγησε τον διαιτητή Φακούντο Τέγιο να τους αποβάλλει και ακολούθησε χάος. Στο 100′ έφυγε και ο Βαρέλα, με την Μπόκα να μένει με 9 παίκτες, ενώ έχασε άλλους πέντε παίκτες. Το γκολ του Αλκαράζ και οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί τους, προκάλεσαν χάος.

Αντβίνκουλα, Ζαμπράνο, Γκονζάλες, Φάμπρα, Μπενεντέτο αποβλήθηκαν για την Μπόκα, όπως και οι Αλκαράζ, Καμπέγιος από την πλευρά της Ρασίνγκ. Αποτέλεσμα, ο Τέγιο να σφυρίξει πρόωρα τη λήξη του τελικού, καθώς οι «Xeneizes» έμειναν με λιγότερους από 7 παίκτες, ακολουθώντας τον κανονισμό.