Σενεγάλη - Ολλανδία 0-2: Ο Μεντί... έπιασε αέρα και οι «οράνιε» περνάνε... αέρα στους «16»

Μια άστοχη έξοδος και ένα ακόμη «φθηνό» λάθος για την αξία του Μεντί, καταδίκασαν σε ήττα (2-0) την καλύτερη Σενεγάλη απέναντι στην «άχρωμη» Ολλανδία που είχε κορυφαίο της παίκτη τον άγνωστο τερματοφύλακα Νόπερτ!

Με τον Σισέ και τον Κουλιμπαλί να… εξαφανίζουν τους Ολλανδούς επιθετικούς για 84 λεπτά, η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ χρειάστηκε να φτάσει στο φινάλε του αγώνα κόντρα στην καλύτερη Σενεγάλη για να βρει το γκολ αρχικά με τον Χάκπο και ένα δεύτερο από τον Κλάασεν στο 90+9 ώστε να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Μοιραίος ο Μεντί που έκανε… δώρο και τα δύο τέρματα των «οράνιε».

Η κάτοχος του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, Σενεγάλη αντιμετώπισε την Ολλανδία, που επέστρεψε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά την απουσία της από τη διοργάνωση του 2018 στα γήπεδα της Ρωσίας και με στόχο να αφήσει πίσω της την κακή πορεία στο EURO 2020.

Ο στόπερ του Ολυμπιακού, Παπέ Αμπού Σισέ ήταν στην αρχική ενδεκάδα του ομοσπονδιακού τεχνικού των «λιονταριών», Αλιού Σισέ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Al Thumama Stadium», με το ματς να έχει ωραίο και γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί η μεγάλη ευκαιρία. Η Σενεγάλη ήταν εκείνη που είχε τον πρώτο λόγο, πιέζοντας τους «οράνιε».

Ο στόπερ των «ερυθρόλευκων» προωθήθηκε στο 8ο λεπτό σε μία οργανωμένη επίθεση της Σενεγάλης, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, στην πρώτη καλή στιγμή για τους Σενεγαλέζους στην εστία του Νόπερτ.

Στην πορεία η Ολλανδία ανέβασε στροφές και στο 17′ η κεφαλιά που επιχείρησε ο Μπλιντ έφυγε άουτ.

Αυτή ήταν η προειδοποίηση, καθώς οι «οράνιε» απώλεσαν  τεράστια ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο 19′, όταν ο Ντε Γιονγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από αντεπίθεση και ωραία ομαδική συνεργασία αλλά καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση από καλή θέση απέναντι στον Μεντί, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί της Σενεγάλης να απομακρύνουν και το 0-0 να παραμείνει.

Η πολιορκία στα καρέ της Σενεγάλης συνεχίστηκε αλλά οι Ολλανδοί υστερούσαν στα τελειώματα των φάσεων, ενώ η αντίπαλη άμυνα να «καθαρίζει» τις φάσεις.

Τα «λιοντάρια» αντέδρασαν και άγγιξαν το γκολ στο 25′, με τον Φαν Ντάικ να παρεμβαίνει σωτήρια με το κεφάλι στο πλασέ του Σαρ, που κατευθυνόταν στην εστία του Νόπερτ.

Πολύ καλή παρουσία από τον στόπερ του Ολυμπιακού, Παπέ Σισέ, αντιδρώντας σωστά στις επιθετικές ενέργειες των Ολλανδών στο πρώτο μέρος.

Στο 40΄ο Μπεργκχάουζ έκανε ένα δυνατό βολέ έξω από την περιοχή, αιφνιδιάζοντας την άμυνα της Σενεγάλης αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, με την Ολλανδία να πιέζει στα τελευταία λεπτά και τη Σενεγάλη να αντέχει στην πίεση των «οράνιε», με την κλασική ευκαιρία να λείπει ωστόσο από το πρώτο 45λεπτο, ενώ οι φίλοι των «λιονταριών» στις εξέδρες «έκλεβαν» την παράσταση.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ολλανδία είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 53′, με την κεφαλιά του Φαν Ντάικ, που κυριάρχησε στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάκπο, να φεύγει ψηλά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί.

Στο 62′, ο Λουίς Φαν Χάαλ πέρασε τον Ντεπάι στο ματς στη θέση του Γιάνσεν προκειμένου να βρει αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των φάσεων, βλέποντας ότι η ομάδα του δεν καταφέρνει να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Στο 65′ ήταν η σειρά της Σενεγάλης να απειλήσει με τον Νόπερτ να εξουδετερώνει πραγματοποιώντας μία δύσκολη απόκρουση στο διαγώνιο σουτ του Ντιά.

Στο 70′ ο Κουγιατέ προσγειώθηκε άτσαλα μετά από μία εναέρια μονομαχία με τον Ντε Γιονγκ και λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε με φορείο, καθώς τραυματίστηκε στο μηρό, με τον Γκέιγ να περνάει στη θέση του άτυχου μέσου.

Η λύση για την ομάδα του Φαν Χάαλ ήρθε τελικά από τον Χάκπο στο 84′, κόντρα στη ροή του ματς, που βρήκε το γκολ με κεφαλιά μετά από μακρινή σέντρα του ντε Γιονγκ, εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Μεντί.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Κλάασεν στις καθυστερήσεις και πάλι από λάθος του μοιραίου τερματοφύλακα της Σενεγάλης.