Μαρόκο - Κροατία 0-0: Η πρώτη σούπα του Μουντιάλ... έπεσε βαριά στον Μόντριτς!

Μετά τον Λιονέλ Μέσι και ο Λούκα Μόντριτς ξεκίνησε με το… αριστερό το τελευταίο του Μουντιάλ, καθώς η Κροατία έμεινε στο 0-0 με το Μαρόκο και η πρόκριση στους «16»… έμπλεξε με το καλημέρα!

Μια μέρα μετά την τεσσάρα με ανατροπή της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γαλλίας, η φιναλίστ του Μουντιάλ 2018 Κροατία δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Μαρόκου με το 0-0 να την αφήνει στο τέλος ικανοποιημένη καθώς στο δεύτερο μέρος οι Αφρικανοί απείλησαν τον Λιβάκοβιτς. Η ισοπαλία άνοιξε την όρεξη τους Μαροκινούς για την δεύτερη θέση, με τον όμιλο να συνεχίζεται στις 21:00 με το Βέλγιο – Καναδάς.

Στο εξωγωνιστικό κομμάτι, και στις εξέδρες, δε θα μπορούσαν να λείπουν ούτε οι Κροάτες με τα σκουφάκια του Πόλο αλλά ούτε και οι ένθερμοι Μαροκινοί, που φημίζονται για τον τόνο που δίνουν στις κερκίδες.

Η πρώτη σημαντική στιγμή ενός, ως επί τον πλείστον υποτονικού, πρώτου ημιχρόνου, ήρθε στο 17′ με τον Πέρισιτς να κλέβει μια παράλληλη πάσα, να δοκιμάζει την τύχη του από μακριά και να βλέπει τη μπάλα να φύγει πάνω από την εστία του Μαρόκου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, με τον Μπόνο να έχει απάντηση στην προβολή του Βλάσιτς.

Το Μαρόκο μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λιβάκοβιτς να έχει απάντηση στην κεφαλιά του Μαζράουι, λίγο πριν τη συμπλήρωση 60 λεπτών.

Στο 65′ ο τερματοφύλακας της Κροατίας χρειάστηκε να επέμβει με τις γροθιές σε δυνατό σουτ του Χακίμι. Η μπάλα στρώθηκε στον Χακίμι από τον Ζίγιες, σε φάουλ που εκτελέστηκε με πάσα – στρώσιμο.

Στο 71′ ο Μάρκο Λιβάγια πέρασε στην αναμέτρηση και αμέσως είχε συμμετοχή στην επίθεση της Κροατίας.