Βέλγιο - Καναδάς 1-0: Στον Άγιο Κουρτουά ανάβουν λαμπάδα ακόμα... και οι Διάβολοι!

AMNA

Οι Βέλγοι είδαν το… Χάρο με τα μάτια τους, οι Καναδοί τους στρίμωξαν στα σχοινιά, αλλά ο… Όσιος Κουρτουά ήταν εκεί να αποκρούσει πέναλτι του Ντέιβις και να τους χαρίσει την πρώτη τους νίκη στο Μουντιάλ με 1-0!

Μπορεί η πιο καλοστημένη ομάδα της αναμέτρησης να ήταν ο Καναδάς, όμως τη νίκη πήρε το πιο ποιοτικό Βέλγιο έχοντας φύλακα-άγγελο τον Τιμπό Κουρτουά. Ο Βέλγος απέκρουσε πέναλτι του Αλφόνσο Ντέιβις με το σκορ στο 0-0 και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε χάρη σε τέρμα του Μπατσουαγί στο 44′.

Οι Καναδοί μπορεί να δημιούργησαν 21 τελικές πράγμα που φανερώνει την ανωτερότητά τους στον αγωνιστικό χώρο αλλά μόλις οι τρεις ήταν εντός εστίας. Γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο το μόνο που κατάφεραν να κερδίσουν ο Ντέιβις και η παρέα του ήταν οι… εντυπώσεις.

Οι πρωτοπόροι της προκριματικής φάσης στη ζώνη της Βορείου Αμερικής μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι οι επιθετικοί τους είναι πολύ πιο γρήγοροι από τους αμυντικούς του Βελγίου. Και αυτή η υπεροχή λίγο έλειψε να ανταμειφθεί στο 11ο λεπτό με τους Καναδούς να κερδίζουν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αλφόνσο Ντέιβις με τον νεαρό άσσο να νικάται (με σχετική ευκολία κιόλας) από τον Τιμπό Κουρτουά.

Ενώ η λογική έλεγε ότι το χαμένο πέναλτι θα «έκοβε τα φτερά» των Καναδών ξυπνώντας ταυτόχρονα το νωθρό στο ξεκίνημα Βέλγιο, κάτι τέτοιο δε συνέβη. Οι παίκτες του Χέρντμαν συνέχισαν να πιέζουν διαρκώς και λίγο έλειψε να κερδίσουν όχι ένα αλλά δύο πέναλτι, με τον Αφρικανό διαιτητή να μην συγκινείται σε καμία από τις δύο περιπτώσεις

Όταν δε σκοράρεις μπροστά, θα κινδυνέψεις πίσω. Και η ποιότητα του Βελγίου είναι τέτοια που μπορεί να σε τιμωρήσει ανά πάσα στιγμή. Οι παίκτες του Μαρτίνεθ όμως τα είχαν πραγματικά χαμένα κάτι που φάνηκε στην πρώτη ουσιαστική απειλή τους με τον Ντε Μπρόινε να κάνει σπάνιο λάθος για την κλάση του.

Οι Καναδοί δε  σταμάτησαν να απειλούν όμως έδειχνε να τους λείπει αυτή η έξτρα δόση ποιότητας που χρειαζόταν στην τελική προσπάθεια. Και όποτε κατάφερναν να βρουν εστία, έπεφταν πάνω σε έναν από τους καλύτερους τερματοφύλακες του πλανήτη.

Αυτοί οι άτυποι νόμοι του ποδοσφαίρου είναι τόσο απόλυτοι. Τι κι αν οι Καναδοί είχαν 14 τελικές και οι Βέλγοι μόλις τέσσερις; Το γκολ ήρθε για τους παίκτες του Μαρτίνεθ στο 44′ χάρη σε εξαιρετικό τελείωμα του Μπατσουαγί ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Αλντερβάιρελντ.

Οι Καναδοί ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο και αυτό δε χωράει αμφιβολία. Αλλά δεν κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στο πλεχτό.

Ο Μαρτίνεθ ήξερε ότι χρειαζόταν μια ανανέωση και επέλεξε να ρίξει στο παιχνίδι τους Ονάνα και Μενιέ στις θέσεις των Τίλεμανς και Καράσκο. Οι Βέλγοι σουλούπωσαν λίγο την κατάσταση του παιχνιδιού ελέγχοντας περισσότερο το ρυθμό, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Ντέιβιντ.

Η εικόνα των Βέλγων στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερη, παρά τη μέτρια εμφάνιση του Ντε Μπρόινε. Ακόμα και στη μέτρια βραδιά του, όμως, θα σου δημιουργήσει πλειάδα ευκαιριών. Σήμερα, όμως, δεν υπήρχε ο Χάαλαντ να δέχεται τις ασίστ του, ούτε καν ο Λουκάκου, αλλά ο Μπατσουαγί ο οποίος θα μπορούσε να είχε πετύχει χατ-τρικ με τις ευκαιρίες που του δόθηκαν.

Οι ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου ήταν περιορισμένες σε σχέση με αυτές του πρώτου ημιχρόνου. Η είσοδος του Λάριν έδωσε επιθετική πνοή στους Καναδούς, όμως ο Κουρτουά ήταν ανίκητος κάνοντας μέχρι και τα δύσκολα να φαίνονται… απλά και εύκολα.