Τυνησία - Αυστραλία 0-1: Η απίθανη κεφαλιά του Ντιούκ έβαλε τα «Καγκουρό» στο κόλπο της πρόκρισης!

Η Αυστραλία επικράτησε της Τυνησίας με 1-0 χάρη στην πανέξυπνη κεφαλιά του Ντιούκ και έβαλε φωτιά στον όμιλο, εν αναμονή της αναμέτρησης της Γαλλίας με τη Δανία, στην οποία όποιος χάσει… μπλέκει!

Μπορεί η Αυστραλία να προηγήθηκε επί της Γαλλίας αλλά να μην άντεξε, όμως αυτή τη φορά κράτησε το προβάδισμα που πήρε απέναντι στην Τυνησία και έφτασε στη νίκη με 1-0, που τη βάζει στο κόλπο της πρόκρισης, σε έναν ορθάνοικτο όμιλο.

Στο 21′ ο Ντράγκερ είχε χώρο για να απειλήσει με ένα σουτ αλλά αστόχησε.

Στην επόμενη, ουσιαστικά, φάση, η Αυστραλία άνοιξε το σκορ, με τον Ντιούκ να πιάσει μια εκπληκτική κεφαλιά με πλάτη στην εστία!

Ο σκόρερ των Αυστραλών αφιέρωσε το γκολ στο μικρό του γιο που βρισκόταν στις κερκίδες!

Η Τυνησία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Εμσάκνι

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αυστραλία κλήθηκε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, και το κατάφερε παρά τις προσπάθειες της Τυνησίας να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο φινάλε, οι Αφρικανοί έπαιξαν τα ρέστα τους, όμως οι Αυστραλοί είχαν τον τρόπο να κρατήσουν το πολύτιμο 1-0 με το οποίο μπαίνουν στο κόλπο της πρόκρισης.