Αυστραλία - Δανία 1-0: Η γκολάρα του Λέκι έστειλε τα «καγκουρό» στους «16»

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Αυστραλία ξεπέρασε τη φάση των ομίλων μετά τη μεγάλη νίκη της επί της Δανίας με υπέροχη ατομική προσπάθεια του Μάθιου Λέκι.

Από τα ψηλά στα χαμηλά και από τα πολλά στα λίγα. Η ημι-φιναλίστ του Euro 2020 έχασε και από τη γενναία Αυστραλία με 1-0 και αποχαιρέτησε τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου με μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Ο πρόλογος αφιερώθηκε στους «Βίκινγκς» γιατί το σοκ του αποκλεισμού τους ήταν μεγάλο για μια ομάδα που… πετούσε στα προκριματικά και είχε δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες για μια μεγάλη πορεία και στο Κατάρ.

Η πρόκριση, όμως, ανήκει στην Αυστραλία, μια ομάδα χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, αλλά με μεγάλο θράσος και θάρρος και παίκτες που… μασούσαν σίδερα στον αγωνιστικό χώρο. Για τη νίκη τους σε βάρος της Δανίας, όμως, χρειάστηκε να βγάλουν και ποιότητα στο χορτάρι στο πρόσωπο του Μάθιου Λέκι, που πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με ένα εκπληκτικό σόλο.

Κυρίαρχη η Δανία, αλλά χωρίς φάσεις

Η Δανία χρειαζόταν μόνο νίκη (και μη νίκη της Τυνησίας επί της Γαλλίας) για να μην αποκλειστεί πρόωρα από τη διοργάνωση, ενώ η Αυστραλία θα μπορούσε – υπό προϋποθέσεις να περάσει και με ισοπαλία και στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε ότι γι’ αυτήν έπαιξε.

O Γένσεν έχασε μια πρώτη καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από πλάγια θέση στο 11′, αλλά ο Ράιαν ήταν σε ετοιμότητα.

Ωστόσο, παρά το καλό ξεκίνημα των Σκανδιναβών, η αμυντική παράταξη της Αυστραλίας εμπόδισε τη δημιουργία άλλων άξιων αναφοράς φάσεων.

Άλλο σκηνικό στην επανάληψη και γκολάσο από τον Λέκι

Τα «καγκουρό», ωστόσο, μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησαν μια καλή φάση στο 48′ με τον Ιρβάιν…

…και ευτύχησαν να σκοράρουν στο 60′ με καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Λέκι, που ξεκίνησε κάτω από τη σέντρα και νίκησε δύο αμυντικούς και τον Σμάιχελ. Ένα υπέροχο γκολ.

Μια άστοχη κεφαλιά του Κορνέλιους το 90’+5′ ήταν ό,τι καλύτερο δημιούργησαν οι απογοητευτικοί – παρά το 70% κατοχή – Δανοί μέχρι το τέλος.