Σ.Αραβία-Μεξικό 1-2: Αποκλεισμός θρίλερ στο φινάλε! Το εισιτήριο στην Πολωνία!

ΑΠΕ/ΕPA

Το Μεξικό νίκησε 2-1 τη Σαουδική Αραβία, από το 53′ μέχρι το 95′ έζησε ένα απίστευτο θρίλερ ψάχνοντας ένα γκολ για την πρόκριση, αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε γκολ και το εισιτήριο πήγε στην Πολωνία!

Το ποδόσφαιρο είναι ένα ματς που κερδίζει το Μεξικό, αλλά στο τέλος προκρίνεται η Πολωνία! Οι Μεξικανοί έκαναν το καθήκον τους, κέρδιζαν από το 52′ τους Σαουδάραβες με 2-0 την ώρα που το 2-0 της Αργεντινής επί της Πολωνίας έφερνε την απόλυτη ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες! Οριακά έδινε την πρόκριση με το 6ο κριτήριο ισοβαθμίας, που ήταν οι λιγότερες κάρτες στην Πολωνία!

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο ολοκλήρωσε το ματς με 26 τελικές, αλλά δεν πέτυχε τρίτο γκολ με τον Πινέδα της ΑΕΚ να χάνει σπάνιες ευκαιρίες και στο 95′ δέχτηκε το γκολ από τον Αλ Νταουσαρί, που του έδειξε την έξοδο από το Κατάρ!

Καλύτερο το Μεξικό από την αρχή!

To Mεξικό μπήκε φουριόζο στο ματς, γνωρίζοντας πως χρειάζεται νίκη με κάθε τρόπο, αλλά και αρκετά γκολ για να ελπίζει στην πρόκριση και απείλησε μόλις στo 13o λεπτό. Ωστόσο ο Βέγκα πλάσαρε πάνω στο Αλ Οουάις, που επιχειρούσε έξοδο.

Οι Σαουδάραβες προσπάθησαν να ισορροπήσουν και κέρδισαν μέτρα, αλλά στην πιο καλή τους στιγμή στο 13′ από το εξαιρετικό φάουλ του Κάνο, η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τριπλά άτυχος ο Πινέδα της ΑΕΚ!

Οι Μεξικανοί επέβαλλαν πάντως απόλυτα το ρυθμό τους, συνέχισαν να σφυροκοπούν την αραβική άμυνα και άγγιξαν τρεις φορές το γκολ με τον Πινέδα της ΑΕΚ, που στάθηκε όμως άτυχος.

Στο 23′ ο μέσος της Ένωσης σούταρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά οι αμυντικοί έβαλαν την κόντρα και ο τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πινέδα έπιασε κεφαλιά ψαράκι, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Αλ Γκανάμ, πολύ κοντά στη γραμμή.

Στο 41′ για άλλη μία φορά τα σώματα των παικτών της Σαουδικής Αραβίας έκλεισαν το πεδίο στον Πινέδα και το σουτ του κατέληξε εκτός στόχου.

Η Σαουδική Αραβία κατόρθωσε να ξεπορτίσει από την άμυνά της στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά η κεφαλιά του Αλί Χασάν έφυγε άουτ.

Γκολ με τη σέντρα το Μεξικό!

Πριν βγουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Μεξικού, ο Οτσόα με έναν πύρινο λόγο ανέβασε το ηθικό των συμπαικτών του. Με 134 συμμετοχές στο 5ο Παγκόσμιο Κύπελλο της καριέρα του, έδειξε τον δρόμο για τη νίκη.

Ότι δεν πέτυχε στον επιθετικό του μονόλογο το Μεξικό στο πρώτο μέρος, το κατόρθωσε με τη σέντρα! Στο 47′ ο Τσάβες εκτέλεσε κόρνερ, ο Μόντες έκανε τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι και ο Μαρτίν από κοντά άνοιξε το σκορ.

Φάουλ ποίημα και 0-2!

Πριν οι Σαουδάραβες συνέλθουν από την ψυχρολουσία, το Μεξικό χτύπησε σαν σκορπιός! Στο 52′ ο Τσάβες με μία απίστευτη εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το Μεξικό μια ανάσα από την πρόκριση. Ο Τσάβες σούταρε με το αριστερό από περισσότερα από 30 μέτρα και βρήκε στόχο με απίθανη εκτέλεση!

Στο 70′ ο Μαρτίν έχασε νέα μοναδική ευκαιρία για το τρίτο γκολ που θα χάρισε την πρόκριση.

Στο 76′ ο Πινέδα είχε μία ακόμη ευκαιρία για το χρυσό γκολ, αλλά δεν βρήκε στόχο στο σουτ που επιχείρησε.

Αμέσως μετά το Μεξικό έχασε νέα σπάνια ευκαιρία με τον Αντούνα που δεν πρόλαβε να πλασάρει σε άδεια εστία.

Στο 88′ το Μεξικό πέτυχε το πολυπόθητο τρίτο γκολ, αλλά οι πανηγυρισμοί κράτησαν λίγο καθώς το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ!

Στο 95′ η Σαουδική Αραβία κατάφερε να φτάσει στην περιοχή του Οτσόα και με μία εξαιρετική συνεργασία, ο Αλ Νταουσαρί μείωσε σε 2-1 που διέλυσε τις ελπίδες των Μεξικανών.