CHAMPIONS LEAGUE: Είχε την ουσία η Μπενφίκα - «Γκέλα» για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Διπλό μισή-πρόκριση έκανε η Μπενφίκα, που πέρασε με 2-0 από την Μόσχα ενώ στα άλλα δυο ματς της βραδιάς η Ντινάμο Ζάγκρεμπ έμεινε στο 1-1 με την Λέγκια Βαρσοβίας στην Κροατία και η Φερεντσβάρος καθάρισε την Σλάβια Πράγας με 2-0.

Η Μπενφίκα επικράτησε με 2-0 στην Ρωσία της Σπαρτάκ και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία. Χωρίς να βγάλουν…μάτια με την απόδοσή τους, οι «αετοί της Λισαβώνας» βρήκαν και τα δυο τους γκολ στο δεύτερο μέρος, παρ’ ότι είδαν τον σέντερ φορ τους, Χάρις Σεφέροβιτς να αποχωρεί τραυματίας στο 37ο λεπτό (μπήκε στη θέση του ο 20χρονος Γκονσάλο Ράμος). Ο Ράφα Σίλβα στο 51′ και ο Ζιλμπέρτο στο 74′ (εννιά λεπτά μετά την εισόδό του στον αγώνα) οδηγήσαν τους Πορτογάλους στην νίκη με 2-0 επί της ομάδας της ρωσικής πρωτεύουσας. Βασικός αγωνίστηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ ήταν πολύ καλύτερη από την Λέγκια Βαρσοβίας, όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει τους Πολωνούς μένοντας στο 1-1 στο «Μαξιμίρ». Οι Κροάτες είχαν περισσότερες ευκαιρίες εντός εστίας (7) απ’ ότι η Λέγκια συνολικά (6) και παρ’ ότι προηγήθηκαν με το γκολ του Μπρούνο Πέτκοβιτς στο 60ο λεπτό, είδαν τον Έρνεστ Μούτσι να ισοφαρίζει στο 82ο λεπτό (επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο) και τελικά να τους στερεί την χαρά της νίκης.

Παρ’ ότι δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, η Φερεντσβάρος κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Σλάβια Πράγας και να πάρει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στην Τσεχία. Οι Ούγγροι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Τάρας Κατσαράμπα στο 44ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιγκόρ Κάρατιν στο 50′, που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ. Η Σλάβια είδε τον Πετρ Σέβτσικ να αποχωρεί τραυματίας στο 25ο λεπτό με τον Ιμπραχίμ Τραορέ να περνάει στην θέση του.