Super League 2: Με 4άρα πέρασε η Κηφισιά από την Προοδευτική, νίκη για τον ΠΑΟΚ Β, ήττα για τον Παναθηναϊκό Β

Με 4 γκολ πέρασε η Κηφισιά από την έδρα της Προοδευτικής, ο ΠΑΟΚ Β επιβλήθηκε 3-2 εκτός έδρας του Διαγόρα, ενώ ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε δύσκολα 0-1, κόντρα στον Παναθηναϊκό Β.

Με σκόρερ τους Κουϊρουκίδη (45′ , 76′), Τετέι (51′, πεν.) και Μαζουλουξή (89′) η Κηφισιά πέτυχε την πιο μεγάλη νίκη για την 5η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, σε βάρος της Προοδευτικής εκτός έδρας. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα και έκανε επίδειξη δύναμης.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για τον ίδιο όμιλο, η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες, έστω κι αν τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Επισκοπή (1-0), με σκόρερ τον Πασά. Η Κηφισιά είναι πρωτοπόρος του ομίλου με 12 βαθμούς σε 4 ματς, ενώ ακολουθεί με 10 η Καλαμάτα.

Στον Βορρά, η ΑΕΛ “καθάρισε” με 2-0 την αναμέτρηση κόντρα στον Θεσπρωτό με γκολ του Νίνο (31′) και Νικολιά (61′).

Με σκόρερ τον Ορφανίδη πέντε λεπτά πριν από τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, η Βέροια επιβλήθηκε δύσκολα επί του Αλμωπού Αριδαίας (1-0).

Νικηφόρα πέρασε και ο Πανσερραϊκός από την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό Β. Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη πέτυχε ο Κατσαντώνης στο 84ο λεπτό.

Την πολύτιμη νίκη πήρε και ο ΠΑΟΚ Β, στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με τον Διαγόρα. Οι νικητές επιβλήθηκαν με σκορ 3-2. Για τον Διαγόρα-σκόραρε στο 47′ ο Τάτσης και στο 61′ ο Παραστατίδης, ενώ για τον ΠΑΟΚ Β’ στο 16′ με πέναλτι και το 86′ ο Μπράντονιτς βρήκε δίχτυα, ενώ στο 71′ πέτυχε γκολ και ο Τζίμας.

Ο ΠΑΟΚ Β βρίσκεται στην πρώτη θέση με 13 βαθμούς σε 5 ματς, ενώ ακολουθεί η ΑΕΛ με 12.