Άρης-Μακάμπι Χάιφα 2-2: Δεν το παράτησε και δικαιώθηκε!

Eurokinissi

Με σημαντικές απουσίες και δοκιμές σε σχηματισμό και πρόσωπα, ο Άρης ισοφάρισε από 0-2 την Μακάμπι Χάιφα στο διεθνές φιλικό που έγινε στο Κλεάνθης Βικελίδης με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Τα φιλικά παιχνίδια είναι μια καλή ευκαιρία για δοκιμές και η αλήθεια είναι πως ο Άλαν Πάρντιου  το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Ο τεχνικός του Άρη δοκίμασε το 3-5-2, έδωσε χρόνο σε παίκτες που έχουν παίξει λιγότερο, αλλά και φανέλα βασικού στον Έντουιν Ροντρίγκες, που έκανε ντεμπούτο στον Άρη και χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους.

Ωστόσο αυτό που κρατάει περισσότερο ο Πάρντιου, είναι το πάθος των παικτών του, που έχαναν 0-2, αλλά ισοφάρισαν την πρωταθλήτρια Ισραήλ Μακάμπι Χάιφα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Πέρα από την πρώτη του Ροντρίγκες και την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ξεχώρισε για τη γεμάτη παρουσία του ο Λουίς Πάλμα, ο οποίος δείχνει να απολαμβάνει της εμπιστοσύνης του προπονητή του, αλλά και η επανεμφάνιση του Ντουκουρέ με γκολ, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του!

Δοκίμασε το 3-5-2

Ο Άλαν Πάρντιου είχε αποφασίσει να δοκιμάσει το 3-5-2 στο φιλικό με την Μακάμπι παρά τις αρκετές απουσίες, καθώς έλειπαν οι Ετέμπο (αισθάνθηκε αδιαθεσία πριν από το παιχνίδι), Εμπακατά, Οντουμπάτζιο, Ζερβίνιο, Ενκουλού και οι παραγκωνισμένοι Μαντσίνι και Ντιόπ. Μάλιστα στη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο και ο γκολκίπερ Σιαμπάνης.

Ο Άγγλος τεχνικός Χρησιμοποίησε τον Σιαμπάνη, τριάδα στην άμυνα τους Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Πίρσμαν και στα άκρα κατ’ ανάγκη τον Καμάτσο δεξιά και τον Μαζικού αριστερά. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής επίλεξε τους Νταμπό, Ματέο Γκαρσία και Ροντρίγκες και στην επίθεση τους Γκρέι και Πάλμα.

Νωρίς το 0-1 η Μακάμπι

Οι Ισραηλινοί είχαν τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10′ με τον Πιερό, που εκμευταλλεύτηκε ένα λάθος του Καμάτσο και την σωματική του διάπλαση απέναντι στον μικροκαμωμένο Μαζικού.

Δύο δοκάρια για Άρη!

Μετά το 20′ ο Άρης ισορρόπησε και είχε δύο δοκάρια! Το πρώτο στο 31′ με τον Πάλμα σε απευθείας χτύπημα φάουλ και το δεύτερο με τον Ματέο Γκαρσία  στο 34′ σε μία τρομερή φάση διαρκείας, όπου ο Γκρέι δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά στην επαναφορά.

Ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι πέτυχε και δεύτερο γκολ (με τον Τσιμπότα στο 69′). Ο Πάλμα, ίσως ο κορυφαίος του Άρη έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία.

Και η επιστροφή…

Ωστόσο ο Άρης δεν το έβαλε κάτω, δεν τα παράτησε ούτε στιγμή και ισοφάρισε στο φινάλε. Στο 90′ ο Ντουκουρέ στην επανεμφάνιση του πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και στο 90+5′ ο Μαρμαρίδης κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Λουίς Πάλμα.

Ενωμένοι κόντρα στον αντισημιτισμό

Το φιλικό του Άρη με την Μακάμπι Χάιφα είχε έναν ιδιαίτερο συμβολισμό, ίσως πιο επίκαιρο από ποτέ κι έναν ξεχωριστό χαρακτήρα.

Με αφορμή τη ανέγερση του Νέου Μουσείου Ολοκαυτώματος της Θεσσαλονίκης, στόχος του φιλικού ήταν να ευαισθητοποιήσει και να εκπαιδεύσει τις νεότερες γενιές σχετικά με τη Μνήμη του Ολοκαυτώματος. Πρόκειται για ένα έργο υψηλού συμβολισμού, το οποίο θα συμβάλλει στη διατήρηση της ιστορικής μνήμης του Ολοκαυτώματος και έχει ανάγκη η Θεσσαλονίκη για ιστορικούς λόγους και όλα τα έσοδα θα διατεθούν για την ανέγερση του Μουσείου.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και οι διαιτητές βγήκαν στο γήπεδο φορώντας ειδικές φανέλες με το σύνθημα κατά του αντισημιτισμού, ενώ οι παίκτες της Μακάμπι είχαν στις φανέλες τους και το μήνυμα για το νέο Μουσείο.

Στο Κλεάνθης Βικελίδης βρέθηκαν και φίλοι της Μακάμπι Χάιφα για να παρακολουθήσουν το φιλικό, αλλά και για να στηρίξουν την κοινή πρωτοβουλία του Άρη και της ομάδας της Χάιφα.