Άρης Λεμεσού - ΠΑΟΚ 1-4 : Έκανε το... τρία στα τρία με κεφάτους Κωνσταντέλια, Κουαλιάτα

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τα φιλικά στην Κύπρο επικρατώντας του Άρη Λεμεσού με 4-1, έχοντας ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ. Σε ρόλο δημιουργού Κωνσταντέλιας και Κουλιάτα σε κάθε ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τις αναμετρήσεις επί Κυπριακού εδάφους, επικρατώντας του Άρη Λεμεσού με 4-1. Για μια ακόμα φορά ο Δικέφαλος είχε ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Αγουκούστο άνοιξε το σκορ στο 31′ με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Μουργκ.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας ήταν ο πλέον δραστήριος παίκτης του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πήρε πολλές πρωτοβουλιές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπράντον Τόμας έκανε το 0-2 στο 58’με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Νάραϊ.

Στο 63′ ο Σβαμπ σκόραρε με τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά από συρτή σέντρα του Κουαλιάτα. Στο 75′ ο Νάρεϊ βγήκε στην αντεπίθεση, «τσίμπησε» τη μπάλα από τον τερματοφύλακα και πλάσαρε προ κενής εστίας για το 0-4.  Στο 88′ ο Στεπίνσκι με κεφαλιά έκανε το τελικό 1-4.

Ο Νίκο Κουαλιάτα αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, και έγραψε μια ασίστ. Η εικόνα του Ουρουγουανού ήταν ενθαρρυντική, καθώς είχε συμμετοχή στο ματς και ανέλαβε τις εκτελέσεις των στατικών φάσεων.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Νέσμπεργκ, Ράφα, Φ. Σοάρες, Ντούγκλας (38′ Σβαμπ), Μουργκ, Ρικάρντο, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Ζίβκοβιτς, Σελιμάι, Κάργας, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Καντουρί, Κουαλιάτα, Νάραϊ, Τόμας.