Λίβερπουλ - Λιόν: Ένα φιλικό, διπλή Γαλλική νίκη - Πώς σκόραρε ο Τσιμίκας

Twitter (@LFC)

Ένα διαφορετικό ματς στο Ντουμπάι ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Λιόν και δύο νίκες για τους Γάλλους

Ένα μη συνηθισμένο φιλικό αγώνα προετοιμασίας έδωσαν στο Ντουμπάι Λίβεπουλ και Λιόν. Το ασυνήθιστο της συγκεκριμένης αναμέτρησης ήταν ότι είχε και διαδικασία πέναλτι. Πρόκειται για φιλικό τουρνουά, στο οποίο συμμετέχουν επίσης Μίλαν και Άρσεναλ και μετά το τέλος των ματς ακολουθούν πέναλτι.
Στο φιλικό Λίβερπουλ – Λιόν είχαμε διπλή Γαλλική νίκη. Με 3-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ο Φάμπιο Καρβάλιο άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ στο 1ο λεπτό. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ δεν ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 14′ και μετά πήραν φόρα η Γάλλοι. Με δύο γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ κι ένα του Μπράντλεϊ Μπαρκολά νίκησαν 3-1.

Η φόρα των Γάλλων κράτησε και στα πέναλτι. Ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Άντι Ρόμπερτσον ευστόχησε στο πρώτο πέναλτι της Λίβερπουλ. Αυτός δεν ήταν αρκετό και η Λιόν επικράτησε με 5-3.