Λεβαδειακός-Άρης 1-2: Βάσεις πρόκρισης με τους «μίστερ φάουλ» Πάλμα και Ιτούρμπε

Eurokinissi

Η δεξιοτεχνία του Λουίς Πάλμα και του Χουάν Ιτούρμπε από τις στατικές φάσεις διόρθωσε τις ανορθογραφίες του Άρη στο πρώτο ημίχρονο και το 1-2 στη Λιβαδειά του δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Δύο εκπληκτικές εκτελέσεις φάουλ από τους μετρ του είδους Χουάν Ιτούρμπε και Λουίς Πάλμα ξελάσπωσαν τον Άρη στη Λιβαδειά, έφεραν την ανατροπή με 1-2 και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες να αντιμετωπίσουν, αλλά στο πρώτο παιχνίδι μετά τη διακοπή ο Άρης δεν είχε ρυθμό, αντιμετώπισε επιπόλαια το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά σώθηκε από τις στατικές φάσεις.

Ο Ιτούρμπε που ήρθε από τον πάγκο με μια… καραβολίδα και ο Λουίς Πάλμα με ένα φάουλ αριστούργημα έδωσαν τη νίκη στον Άρη και ψυχοχλογία για το ματς του πρωταθλήματος σε λίγες μέρες στο ίδιο γήπεδο.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός

Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία και τον έλεγχο σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν φλύαρος και επιπόλαιος στην επίθεση, στατικός σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα και το πλήρωσε λιγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρος.

Στη μοναδική ευκαιρία του Λεβαδειακού στο πρώτο ημίχρονο στο 40′, ο Βήχος κουβάλησε την μπάλα ανενόχλητος πίσω από τη σέντρα για πολλά μέτρα και με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Τσιριγώτη μόνο του απέναντι στον Σιαμπάνη.

Ο επιθετικός του Λεβαδειακού καλοδέχτηκε την ασίστ και πλάσαρε για το 1-0

Το πρώτο γκολ του Ιτούρμπε και 1-1

Η πρώτη κίνηση του Άλαν Πάρντιου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Ιτούρμπε αντί του Ροντρίγκες που έκανε επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη και αποδείχτηκε λυτρωτική.

Στο 52 ο Άρης κέρδισε έμμεσο φάουλ στην μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού, ο Πάλμα πάτησε την μπάλα για τον Ιτούρμπε και ο Παραγουανός με ένα ευθύβολο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Μάρκοβιτς ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ήταν το πρώτο φετινό του γκολ στη σεζόν.

Νέο φάουλ-γκολ με Πάλμα και 1-2

Ο Άρης είχε φέρει πια το παιχνίδι στα ίσια και έψαχνε ένα ακόμα γκολ για να πάρει τη νίκη και να βάλει τις βάσεις πρόκρισης και το πέτυχε με τον Λουίς Πάλμα.

Στο 63′ ο επιθετικός από την Ονδούρα εκτέλεσε με αριστοτεχνικό τρόπο απ’ ευθείας φάουλ από πολύ μακριά και παρά την προσπάθεια του Μάρκοβιτς που άπλωσε όλο του το κορμί, η μπάλα πήγε στη γωνία για το 1-2.

Μάλιστα ο Πάλμα έφυγε σφαίρα προς τον πάγκο του Άρη και πανηγύρισε το γκολ με χάι φάιβ με τον προπονητή του Άλαν Πάρντιου, λίγο αργότερα όμως αποχώρησε τραυματίας.