Κροατία - Μαρόκο 2-1: Η γκολάρα του Όρσιτς έκανε γλυκό το «αντίο» του Μόντριτς

Η Κροατία επικράτησε του Μαρόκου με 2-1 και πήρε την τρίτη θέση στο Μουντιάλ 2022, στην τελευταία «παράσταση» του Λούκα Μόντριτς σε κορυφαίο επίπεδο εθνικών ομάδων.

Η Κροατία κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο κύπελλο του Κατάρ, επικρατώντας του Μαρόκου με 2-1 στον μικρό τελικό.

Θεωρείται από πολλούς ένα ματς αγγαρεία, που ίσως να έπρεπε να καταργηθεί. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης της Κροατίας με το Μαρόκο, για την 3η θέση του Μουντιάλ 2022, μόνο αγγαρεία δεν ήταν. Περισσότερο έμοιαζε με… έκθεση εκτέλεσης στατικών φάσεων.

Στο 7′ η Κροατία άνοιξε το σκορ με μια άψογα εκτελεσμένη κομπίνα. Ο Πέριστις έκανε παράλληλη γυριστή κεφαλιά – πάσα και ο Γκβάρντιολ με μια κεφαλιά – προβολή νίκησε τον Μπόνο για το 1-0.

Το προβάδισμα των Κροατών δεν κράτησε πάνω από δυο λεπτά καθώς στο 9′ ήταν η σειρά του Μαρόκου να σπάσει το τεχνιτό οφ σάιντ που προσπάθησαν να εφαρμόσουν οι Κροάτες σε εκτέλεση φάου, με τον Ντάνι να πλασάρει τον Λιβάκοβιτς για το 1-1

Νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 3′, ο Μπόνο πήγε να σημειώσει το αυτογκολ όχι απλά της διοργάνωσης αλλά όλων των Μουντιάλ, καθώς επιχείρησε πάσα παράλληλη με την εστία του, και ήταν τυχερός που έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι, εκτός εστίας!

Στο 42′ και μετά από φάση διαρκείας, η Κροατία ανέκτησε το προβάδισμα με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ του Όρσιτς (μετά από ασίστ του Λιβάγια) ένα σουτ που δεν θα απέκρουσε ούτε ο… Μπόνο στο ματς με την Πορτογαλία, εκεί που είχε κατεβάσει ρολά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Όρσιτς άγγιξε και δεύτερο γκολ, με το σουτ του να φεύγει άουτ.

Η Κροατία έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν κατάφερνε να βρει το τρίτο γκολ με το οποίο θα «κλείδωνε» τη νίκη την ώρα που το Μαρόκο προσπαθούσε αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να δημιουργήσει μια «καθαρή» φάση. Τα προβλήματα τραυματισμών επέστρεψαν για τους Μαροκινούς που έδωσαν ο,τι είχαν στη διάρκεια του τουρνουά, με αποτέλεσμα Μπενούν και Αμάλα να αντικατασταθούν σε διάστημα δυο λεπτών.

Στο τελευταίο λεπτό, το Μαρόκο έχασε την τελευταία του ευκαιρία, με την κεφαλιά του Εν Νεσίρι να περνάει πάνω από την εστία.