Ολυμπιακός Β': Ο «διεφθαρμένος» Μπένετ και η «ερυθρόλευκη» αποχώρηση, στην Daily Mail!

Sportday.gr

Θέμα στην Αγγλία έγινε η αποχώρηση του Ολυμπιακού Β’ από την Καλλιθέα και η «επίθεση» των ερυθρόλευκων στον Στιβ Μπένετ

«Ο επικεφαλής των Ελλήνων διαιτητών και πρώην αξιωματούχος της Premier League, Στιβ Μπένετ, χαρακτηρίστηκε «διεφθαρμένος» από τον Ολυμπιακό Β’ σε μια καυστική δήλωση, καθώς η ομάδα αρνήθηκε να βγει στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα μετά από αμφιλεγόμενες αποφάσεις».

Αυτός είναι ο τεράστιος τίτλος της Daily Mail στην αναφορά που κάνει στην απόφαση να αποσυρθεί ο Ολυμπιακός Β’ από το ματς με την Καλλιθέα, μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το ενδιαφέρον των Βρετανών έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Στιβ Μπένετ, ένας συμπατριώτης τους είναι ο επικεφαλής της διαιτησίας στην Ελλάδα.

«Ο Ολυμπιακός Β’ αρνήθηκε να εμφανιστεί για το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησής του με την Καλλιθέα, καθώς οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν εναντίον του. Πήρε νωρίς το προβάδισμα αλλά το έχασε όταν, παρά το γεγονός ότι δύο παίκτες της Καλλιθέας ήταν σε θέσεις οφσάιντ, ο διαιτητής άφησε την ισοφάριση.
Στη συνέχεια, μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» με ανακοίνωσή τους χαρακτήρισαν «διεφθαρμένους» τους Μάνταλο και Μπένετ.

Η Καλλιθέα είχε περάσει μπροστά στο σκορ με 2-1 μπροστά όταν ακολούθησε νέα αντιπαράθεση. Ο Ολυμπιακός Β’ ισοφάρισε μετά από σέντρα που μπήκε στα δικά του δίχτυα από αμυντικό. Ωστόσο, ο διαιτητής έδειξε φάουλ εναντίον του Ολυμπιακού, παρά το replay που έδειξε ότι το χέρι το έκανε ο αμυντικός της Καλλιθέας.

Εξοργισμένος, όπως έπρεπε, ο Ολυμπιακός Β’ εξέφρασε την απογοήτευσή του, αρνούμενος να επανεμφανιστεί για το δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι αναπληρωματικοί του έφυγαν από το γήπεδο σε ένδειξη διαμαρτυρίας, αναγκάζοντας το παιχνίδι να διακοπεί.

Αργότερα, ο σύλλογος του Ολυμπιακού κυκλοφόρησε μια ανακοίνωσε βάλλοντας κατά των αξιωματούχων, συμπεριλαμβανομένου του επικεφαλής διαιτησίας της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας Ελλάδος, του πολύ έμπειρου Στιβ Μπένετ, χαρακτηρίζοντας τον «διεφθαρμένο» λέγοντας ότι οι ενέργειες των αξιωματούχων αποτελούν «γάγγραινα» για το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Δεν υπάρχουν στοιχεία για διαφθορά του Μπένετ, ο οποίος είχε μια αξιόπιστη καριέρα στην Αγγλία και αναγνωρίστηκε από τη FIFA, αλλά η αντίδραση αυτή οδήγησε σε άμεση “συγγνώμη” των διαιτητών» οι οποίοι τιμωρήθηκαν».