ΑΕΚ - Λαμία 3-0: Το «κανόνι» Φαν Βέερτ άνοιξε πυρ και νίκησε... τη σκουριά!

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ ζορίστηκε απέναντι στη Λαμία στην «Αγιά Σοφιά», αλλά ο Τομ Φαν Βέερτ ήρθε από τον πάγκο, πέτυχε τα δύο πρώτα του «κιτρινόμαυρα» γκολ και ήταν αυτός που άνοιξε το δρόμο της Ένωσης για το 3-0.

Σίγουρα ο Ματίας Αλμέιδα προσδοκούσε στα 49α γενέθλιά του κάτι περισσότερο από μία ανθοδέσμη από τη διοίκηση πριν από την έναρξη του αγώνα. Αυτό που περίμενε ήταν μια πειστική εμφάνιση των παικτών του στο χορτάρι στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Ύστερα από ένα μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο, το… δώρο του Αλμέιδα το έφερε τελικά ο Toμ Φαν Βέερτ, που ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα στο 67′ και χάρισε, ουσιαστικά αυτός στον προπονητή του και στους… καλεσμένους, τον κόσμο της ΑΕΚ, μια, πιο δύσκολη από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, νίκη επί της Λαμίας με 3-0.

Το όγδοο φετινό γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 88′ έγραψε το 2-0 και στο τελευταίο το λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαν Βέερτ πέτυχε άλλο ένα τέρμα που σφράγισε την νίκη της Ένωσης.

Πολλές οι απουσίες στα άκρα

Η ΑΕΚ είχε πολλές απουσίες στα άκρα, με τους Ελίασον, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ και Τσούμπερ να είναι εκτός λόγω τραυματισμού. Αυτές οι απουσίες, ειδικά των δύο πρώτων, ήταν κάτι παραπάνω από αισθητές στο πρώτο ημίχρονο καθώς ούτε ο Μάνταλος ούτε ο Πινέδα είναι κλασικοί ακραίοι και παρά την διάθεση που έδειξαν, ειδικά ο αρχηγός, που είχε πολλές εμπνεύσεις και πέρασε αρκετές καλές πάσες, έλειψαν οι διεισδύσεις του Σουηδού και του Σέρβου.

Και πάλι η ομάδα του Αλμέιδα προσπάθησε να πιέσει την πρώτη πάσα των αντιπάλων, χωρίς όμως την και την επιτυχία προηγούμενων αγώνων. Η Λαμία, με τον Σάββα Παντελίδη στην πρώτη του εμφάνιση στο πάγκο της, έδειξε πολύ οργανωμένη αμυντικά με κορυφαίο τον δανεικό από την ΑΕΚ, Kορνέζo να καθαρίζει πολλές φάσεις μέσα στην περιοχή.

Μεγάλη φάση στο ξεκίνημα, αλλά μέτριο πρώτο ημίχρονο

Ο Αργεντινός τεχνικός επέλεξε τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, στα άκρα της άμυνας τον Ρότα και τον Χατζισαφί και κεντρικούς αμυντικούς τον Μήτογλου και τον Μουκουντί.

Στον άξονα ο Γιόνσον και ο Σιμάνσκι, δεξιά ο Μάνταλος και αριστερά ο Πινέδα και στην επίθεση ο Αραούχο με τον Λιβάι Γκαρσία.

Μόλις στο 2′, ο Πινέδα έχασε μεγάλη ευκαιρία σουτάροντας από την μικρή περιοχή πάνω στον Σαράνοφ. Είχε προηγηθεί υπέροχο γύρισμα του Ρότα από ωραία μπαλιά του Μάνταλου.

Ο Σαράνοφ έκανε άλλη μία επέμβαση σε δυνατό σουτ του Μάνταλου από το ύψος της περιοχής στο 10ο λεπτό.

Στο 30′ ο Αραούχο σημάδεψε άουτ μέσα από την περιοχή…

…και αμέσως μετά ο Νούνιες έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, όταν από τη μικρή περιοχή δεν έπιασε «γεμάτο» το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Ρότα και μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

Ο Σαράνοφ είπε «όχι» και σε κεφαλιά του Γκαρσία στο 33′ ύστερα από την σέντρα του Χατζισαφί από αριστερά…

…ενώ η Λαμία απείλησε με σουτ του Τζανδάρη, που έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Η αυτονόητη αλλαγή έφερε το 1-0

Με την ΑΕΚ να μην διαφοροποιείται στο χορτάρι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Αλμέιδα έκανε την πρώτη κίνηση από τον πάγκο στο 62′ περνώντας τον Φαν Βέερτ στη θέση του Σιμάνσκι.

Η είσοδος του Ολλανδού και η τοποθέτηση του στην κορυφή της επίθεσης έφερε ένα σχήμα αντίστοιχο με αυτό στο ματς του Κυπέλλου με την Κηφισιά, με τον Γκαρσία να περνάει δεξιά και τον Μάνταλο στον άξονα.

Ένα σχήμα που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει απ’ την αρχή του αγώνα ο Αλμέιδα και τον δικαίωσε μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδο του Ολλανδού, αφού Φαν Βέερτ έγραψε το 1-0 με κίνηση σέντερ φορ και εύστοχη κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μάνταλου. Το πρώτο γκολ του περσινού πρώτο σκόρερ της Super League, στο πρωτάθλημα  με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Χωρίς άγχος ήρθαν άλλα δύο κιτρινόμαυρα γκολ

Το γκολ έδιωξε το άγχος από τους παίκτες της ΑΕΚ και από τον Αλμέιδα. Έτσι, στο 88′ ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στο κενό χώρο και πλάσαρε εύστοχα τον  Σαράνοφ για το 2-0…

…ενώ με την… πλάτη ο Φαν Βέερτ στο φινάλε έγραψε το 3-0.

Μια δύσκολη, αλλά δίκαιη νίκη για την ΑΕΚ, που παραμένει στο κατόπι του Παναθηναϊκού.