Ιωνικός - Παναθηναϊκός 1-1: Ο παικταράς Άοσμαν... άναψε φωτιά στην κορυφή!

EUROKINISSI

Με υπέροχο γκολ του Άοσμαν ο ψυχωμένος Ιωνικός έβαλε «στοπ» στον καλπασμό του Παναθηναϊκού (1-1) και με το καλημέρα του δεύτερου γύρου έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει την απόσταση από την κορυφή!

Το πρώτο γκολ του Μπερνάρ στην Ελλάδα και το πρώτο στην Ευρώπη μετά από καιρό, ήρθε με την υπογραφή του Φώτη Ιωαννίδη. Τι δουλειά, θα πείτε, είχε ο Ιωαννίδης στην ενδεκάδα αντί του Σπόραρ. Οι ενοχλήσεις που “κληρονόμησε” ο Σλοβένος μετά το ματς κυπέλλου με τον Βόλο τον άφησαν εκτός για να προφυλαχθεί, όπως εκτός ήταν, όπως αναμενόταν, οι Βέρμπιτς και Σένκεφενλντ, εξ ου η παρουσία των Βαγιανίδη και Σάρλια στο αρχικό σχήμα. Για τον πρώτο βέβαια ήταν κάτι σαν έκπληξη, αφού περισσότερες πιθανότητες είχε να παίξει ο Κουρμπέλης και να πάει στα “φτερά” ο Μπερνάρ.

Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, προηγήθηκε στο 14ο λεπτό του αγώνα με τον Ιωνικό, με τον Μπερνάρ να παίρνει το ριμπάουντ μετά το σουτ του Ιωαννίδη και να στέλνει ψηλά την μπάλα στα δίχτυα του Ιωνικού.

Ο Ιωνικός μέχρι εκείνο το σημείο προσπαθούσε να βγει μπροστά με πολλούς παίκτες για να πιάσει απροετοίμαστο τον Παναθηναϊκό, αλλά μάλλον ήταν απροετοίμαστος ο ίδιος να επιτεθεί με αυτόν τον τρόπο.

Μετά το 0-1 η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, είχε και τις φάσεις, με σημαντικότερη το δοκάρι του Παλάσιος.

Οι Νικαιώτες πήραν περισσότερα μέτρα στα τελευταία λεπτά, προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους, αλλά δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο από το να πάρουν κάποια χειροκροτήματα από τους φιλάθλους για τη βελτιωμένη εικόνα τους.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός έτρεξε περισσότερο στα πρώτα λεπτά κι αυτό οφειλόταν κυρίως στην παθητική στάση του Παναθηναϊκού όταν έχανε την πάσα. Καμία πίεση προς τον αντίπαλο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κερδίζουν μέτρα οι γηπεδούχοι. Αυτό είδε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κι έριξε στο ματς τον Δημήτρη Κουρμπέλη για να… συμμαζέψει τη μεσαία γραμμή και να κόψει την όποια ορμή του Ιωνικού.

O Παναθηναϊκός μετά το 65′ άρχισε να θυμίζει ξανά Παναθηναϊκό και να επιστρέφει στην κανονικότητα της υπεροχής του στο παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσέριν για το 0-2 που θα “κλείδωνε” το τρίποντο και τη διατήρηση του +8 από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Στο 81′ ήρθε η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος. Μετά από κάθετη πάσα προς τον Σπόραρ, που είχε μπει λίγο νωρίτερα στη θέση του Ιωαννίδη, ο Σλοβένος πέρασε τον γκολκίπερ του Ιωνικού αλλά βγήκε αρκετά πλάγια, έκανε το πλασέ με τον Τσίμπσαχ να διώχνει πάνω στη γραμμή!

Αυτή την ευκαιρία πλήρωσε ο Παναθηναϊκός στο 84ο λεπτό. Ο Ιωνικός βρήκε χώρο, έπαιξε την μπάλα προς την περιοχή του τριφυλλιού που άργησε στη μετάβασή του και ο Άοσμαν “τιμώρησε” την ομάδα του Γιοβάνοβιτς κάνοντας το 1-1 με ωραίο συρτό σουτ.

Το 1-1 έκανε το +8 από την ΑΕΚ +6 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού εφέτος, αλλά η πρώτη σοβαρή γκέλα (και… χαζή για να ακριβολογούμε) που γεννά ερωτηματικά ως προς τη διαχείρισή της στη συνέχεια και δη στο εντός έδρας ματς με τον ΟΦΗ την επόμενη εβδομάδα, το τελευταίο για το 2022.

Ο Ιωνικός από την άλλη άφησε πίσω του ό,τι προκάλεσε η βαριά φιλική ήττα από τον ΟΦΗ στην Κρήτη με 7-0, τσίμπησε βαθμό από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας και κοιτάζει το μέλλον και τη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού με μεγαλύτερη αισιοδοξία.