Βαγιαδολίδ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Ο Αϊ-Βασίλης... Μπενζεμά καθάρισε λίγο πριν το φινάλε

Με τον Καρίμ Μπενζεμά να παίρνει το όπλο του στο τελευταίο 10λεπτο και να σκοράρει δύο φορές, την πρώτη από τη βούλα του πέναλτι (83′), η Ρεάλ Μαδρίτης του Κάρλο Αντσελότι έκλεισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της μέσα στο 2022.

Με εύστοχη εκτέλεση του Καρίμ Μπενζεμά από την άσπρη βούλα, η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε την αντίσταση της Βαγιαδολίδ, έπειτα από 83 λεπτά αγώνα, ενώ λίγο αργότερα ο κορυφαίος Γάλλος σκόρερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-2).

Με όλα της τα αστέρια στο χορτάρι, πλην εκείνων που έφτασαν στην 4άδα του Μουντιάλ, οι οποίοι ξεκίνησαν από τον πάγκο, η ομάδα του Κάρλο Ατσελότι ζορίστηκε αρκετά, αλλά τελικά πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και με ένα ματς περισσότερο από τη Μπαρτσελόνα. Στη φάση που προηγήθηκε του πέναλτι, δέχθηκε κόκκινη κάρτα για τους γηπεδούχους ο Σέρχιο Λεόν. Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Μπενζεμά ήταν εκείνος που έπειτα από γύρισμα του Καμαβιγκά σκόραρε εύκολα από το ύψος του πέναλτι για το τελικό σκορ.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Χετάφε έκαμψε την αντίσταση της Μαγιόρκα (2-0), χάρη στα γκολ του Μαγιοράλ (51′, 78′), ενώ υπήρξαν και δύο ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1). Αυτό συνέβη στα ματς της Κάντιθ με την Αλμερία (83′ Πέρεθ / 40′ Μεγιέρο) και της Θέλτα με τη Σεβίλλη (33′ Βέιγκα / 54′ Σάλας).