Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-1: Στο ντέρμπι της Καταλωνίας δεν... Χάρηκε κανείς

Ξεκίνησε με το δεξί τον αγώνα απέναντι στην Εσπανιόλ η Μπαρτσελόνα, αλλά τον έκλεισε με αριστερό. Προηγήθηκς νωρίς με συνεργασία των δύο στόπερ της και σκόρερ τον Αλόνσο (7′), αλλά στο 73′ ο σκόρερ υπέπεσε σε πέναλτι σε βάρος του Χοσελού και το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Διαφορετικό δρόμο από εκείνον που διένυσε η Ρεάλ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Βαγιαδολίδ, ακολούθησε η Μπαρτσελόνα, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Εσπανιόλ και να επανέλθει, με διαφορά μερικών ωρών, στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά…

Η «Βασίλισσα» πέτυχε δύο γκολ με τον Καρίμ Μπενζεμά στο τελευταίο 10άλεπτο της εκτός έδρας αναμέτρησης το βράδυ της Παρασκευής, ενώ το απόγευμα του Σαββάτου (31/12), οι «μπλαουγκράνα» επιχείρησαν να «κλειδώσουν» από την αρχή το τρίποντο.

Κατάφεραν, μάλιστα, να θέσουν τις βάσεις από νωρίς, καθώς πήραν κεφάλι στο σκορ από το 7ο λεπτό.

Μετά από το κόρνερ του Ραφίνια, ο Κρίστενσεν πήρε την κεφαλιά, έδωσε στον Μάρκος Αλόνσο και εκείνος με δεύτερη κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Φερνάντες για το 1-0. Με άλλα λόγια, οι δύο στόπερ της Μπάρτσα έκαναν του… κεφαλιού τους για να ανοίξει η ομάδα τους το δρόμο προς την πολύτιμη νίκη.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη. Οι «μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν το τρίποντο με αποτέλεσμα να έρθει το 1-1 στο 73′.

Ο Χοσέλου κέρδισε πέναλτι σε αντικανονικό μαρκάρισμα που δέχτηκε από τον Μάρκος Αλόνσο και νίκησε από την άσπρη βούλα τον Τερ Στέγκεν, για να φέρει το ντέρμπι της Καταλωνίας στα ίσα. Από εκείνο το χρονικό σημείο ο αγώνας έγινε… ροντέο, ενώ υπήρξαν και δύο αποβολές μέσα σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 78′ αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους ο Ζόρντι Άλμπα, για να τον ακολουθήσει ο Σόουζα. Αμφότεροι είδαν από δύο κίτρινες μέσα σε ελάχιστα λεπτά, με τον ρέφερι Λαόθ να μοιράζει τις κάρτες σαν… καραμέλες.

Η Μπαρτσελόνα έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-1 στα τελευταία λεπτά, όμως ο γκολκίπερ Φερνάντεθ αρχικά απέκρουσε την κεφαλιά του Κρίστενσεν και ένα λεπτό αργότερα είπε «όχι» σε σουτ του Λεβαντόβσκι, σε φάση τετ α τετ.

Παρά τα 9 λεπτά των καθυστερήσεων τίποτα δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να πετάξει δύο βαθμούς και απλά να πιάσει τη Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας στους 38 βαθμούς μετά από 15 ματς.