Super League 2: Στο 90+8' με πέναλτι νίκησε η Καρδίτσα, σημαντικό «διπλό» οι Σέρρες, περίπατος για ΠΑΟΚ Β'

Επίδειξη δύναμης του ΠΑΟΚ Β’ επί του Απόλλωνα Λάρισας (6-1), σημαντικό «διπλό» του Πανσερραϊκού επί του Απόλλωνα Πόντου (0-2), στο 90+8′ από την άσπρη βούλα η Καρδίτσα έκαμψε τον Ηρακλή (1-0).

Χέρι – χέρι συνέχισαν στην κορυφή του Βορείου ομίλου της Super League 2 ο ΠΑΟΚ Β’ και ο Πανσερραϊκός. Αμφότερες επιβλήθηκαν με σχετική άνεση των αντιπάλων τους κι έπειτα από 8 αγωνιστικές μοιράζονται την πρώτη θέση έχοντας συγκεντρώσει από 19 βαθμούς.

Το πιο ευρύ σκορ πέτυχε η δεύτερη ομάδα του ΠΑΟΚ που σκόρπισε τον Απόλλωνα Λάρισας με το επιβλητικό 6-1. Τα πέντε γκολ των νικητών, μάλιστα, μπήκαν στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ άνοιξε ο Μιχαηλίδης (15′) για να ακολουθήσουν οι Κουαλιάτα (18′), Γκορτεζιάνι (29′), ενώ ο Χατζηστραβός σημείωσε άλλα δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα (35′ πεν., 45+1). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της τιμής με τον Σιατραβάνη στο 52′, ωστόσο, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Μπράντονιτς (69′).

Με… επαγγελματική νίκη και δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, πέρασε από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου ο Πανσερραϊκός. Η ομάδα του Δερμιτζάκη προηγήθηκε στο 45′ με κεφαλιά του Κανίς, για να κλείσει το σκορ ο Σαΐντ στο 83′.

Στο 90+8′ από την άσπρη βούλα η νίκη της Καρδίτσας

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Καρδίτσα κατάφερε να κάμψει στο 90+8′ την αντίσταση του Ηρακλή με ένα γκολ που προήλθε από την άσπρη βούλα, ενώ συνοδεύτηκε από τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Στη φάση είδε την κόκκινη κάρτα ο γκολκίπερ Βελλίδης, ενώ στο πέναλτι ευστόχησε ο Κοζορόνης. Με αυτό το τρίποντο, οι Αναγέννηση έφτασε τους 18 πόντους και ακολουθεί κατά πόδας τους δύο πρωτοπόρους.