Ατλέτικο Μ. - Μπαρτσελόνα 0-1: Ο Ντεμπελέ έκρινε τη μάχη και άφησε τρεις βαθμούς πίσω τη Ρεάλ

Ένα γκολ του Ουσμάν Ντεμπέλε από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ανέδειξε νικήτρια τη Μπαρτσελόνα στον αγώνα… ροντέο με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μετροπολιτάνο» και της επέτρεψε να αποκτήσει αέρα τριών βαθμών από τη Ρεάλ Μ. στην κορυφή.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι για τη La Liga στο «Μετροπολιτάνο». Εκεί όπου η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σιμεόνε ήθελε μια μεγάλη νίκη, εκείνη του Τσάβι την επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «μπλαουγκράνα» ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και επιχείρησαν να απειλήσουν αρχικά με ένα ευθύβολο σουτ του Κρίστενσεν (8′) που βρήκε σε ετοιμότητα τον αντίπαλο κίπερ.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε ακριβώς στα μισά του πρώτου μέρους με τον Γκάβι να υποδέχεται στο σημείο του πέναλτι, να γυρίζει και να πασάρει στον αμαρκάριστο Ντεμπελέ, ο οποίος εύκολα έγραψε το 0-1 με πλασέ στη δεξιά γωνία (22′).

Από εκείνο το χρονικό σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές για την ισοφάριση. Στο 37′ ο Μολίνα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σούταρε με καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι «ροχιμπλάνκος» κυριάρχησαν, απείλησαν άλλες δύο φορές με τον Γκριεσμάν, αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε. Τη μία από αυτές χρειάστηκε να δείξει τα αντανακλαστικά του ο Τερ Στέγκεν.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές, με τους «μπλαουγκράνα» αποφασισμένους να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ με νύχια και με δόντια. Νέα καλή στιγμή με τον Γκριεσμάν στο 54′, όταν από γύρισμα του Μολίνα βρήκε τη μπάλα στην κίνηση, αλλά την έστειλε πάνω από το οριζόντιο.

Πέναλτι σε… εύκολο πέσιμο του Μοράτα ζήτησαν οι γηπεδούχοι, αλλά ο διαιτητής είχε δίκιο που έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα, Σάβιτς και Φεράν Τόρες αρπάχτηκαν σαν τα κοκόρια για να αντικρύσουν αμφότεροι την κόκκινη κάρτα.

Η πιο μεγάλη φάση του αγώνα για τους γηπεδούχους και την ισοφάριση ήρθε στο 90+4′ με τον Γκριεσμάν να πλασάρει στην κενή εστία και τον Αραούχο να απομακρύνει ως από μηχανής Θεός. Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκριεσμάν εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στο τείχος κι έφυγε κόρνερ. Χαμόγελα ανακούφισης και τρεις βαθμοί για τη Μπάρτσα όση και η διαφορά της πλέον από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας.