Ολυμπιακός: Η αλήθεια του goal difference

ομαδική Ολυμπιακός
eurokinissi

Οι δύο αριθμοί που εξηγούν λιτά και περιεκτικά τι έχει αλλάξει στον Ολυμπιακό στη μετά Μουντιάλ εποχή.

Τι το διαφορετικό έχει ο Ολυμπιακός στα τελευταία ματς και κερδίζει επιβλητικά (όπως έκανε με 0-4 στο Βόλο παίζοντας ξανά πολύ κάθετο ποδόσφαιρο) με συνέπεια να μειώσει κατά . την απόσταση που τον χωρίζει από την κορυφή της βαθμολογίας; Έχουν γραφτεί πολλά (και από εμάς) στην προσπάθεια να εξηγηθεί / αναλυθεί αυτό.

Υπάρχουν ωστόσο κάποιοι αριθμοί που είναι τόσο ξεκάθαροι. Που τα λένε όλα πολύ συνοπτικά. Ποιοί αριθμοί; Το λεγόμενο goal difference, δηλαδή η διαφορά τερμάτων μεταξύ επίθεσης και άμυνας.

Ο Ολυμπιακός στον α’ γύρο της Super League είχε 18 γκολ ενεργητικό και 8 παθητικό. Στη μετά Μουντιάλ εποχή, σε μόλις 4 ματς, οι ερυθρόλευκοι έχουν 13 γκολ ενεργητικό και 2 παθητικό. Αν μάλιστα δεν είχαν… σταματήσει να παίζουν στο β’ ημίχρονο του αγώνα στα Γιάννενα όπου δέχθηκαν δύο γκολ από τον ΠΑΣ και απώλεσαν 2β. που έδειχναν βέβαιοι μετά το 0-2 του α’ ημιχρόνου, τότε θα είχαν μηδενικό παθητικό.