Αλμερία – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: Ο Φερνάντο έκοψε δύο βαθμούς από τους Μαδριλένους

epa

Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας της Αλμερία κράτησε χωρίς γκολ την Ατλέτικο Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε έναν πολύτιμο πόντο στην ομάδα του.

Όμορφο, επιθετικό παιχνίδι στην Αλμερία με τις δύο ομάδες, μετά το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, να κυνηγούν με την ίδια θέρμη το δεύτερο γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη.

Ο Φερνάντο, ο τερματοφύλακας της Αλμερία, αναδείχτηκε σε ήρωα της αναμέτρησης εξουδετερώνοντας όλα τα σουτ τον Μαδριλένων από πολύ ευνοϊκές θέσεις.

Αν και προηγήθηκε με τον Κορέα στο 18′, η Ατλέτικο δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα και ο Τουρέ ισοφάρισε στο 37′. Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Φερνάντο που σταμάτησε τουλάχιστον πέντε σουτ προς την εστία τυ από τους Γκριεζμάν, Μοράτα, Κορέα και Λεμάρ.

H Ατλέτικο, που τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ρεγκιλόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 89′, έμεινε στην έκτη θέση με 27 βαθμούς πίσω από τις Βιγιαρεάλ και Μπέτις.

Με τον πόντο που πήρε η Αλμερία, έφτασε τους 18 και βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.