Τότεναμ - Αρσεναλ 0-2: Νικάει, κεντάει και την κούπα θα σηκώσει όπως πάει!

ΑΠΕ

Η Άρσεναλ νίκησε δια περιπάτου την Τότεναμ 2-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου και έστειλε… εκκωφαντικό μήνυμα τίτλου μέσα στο σπίτι της «αιώνιας» αντιπάλου της!

H Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ, με τους «κανονιέρηδες» να βρίσκονται στο +8 από την Μάντσεστερ Σίτι και να μοιάζουν ασταμάτητοι στην κούρσα προς τον τίτλο της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο 45λεπτο και έφτασαν στο γκολ μόλις στο 14ο λεπτό όταν ο Γιορίς αιφνιδιάστηκε από μία σέντρα του Σάκα, με την μπάλα να χτυπάει πάνω του και να καταλήγει στα δίχτυα του. Αυτό ήταν και το πρώτο αυτογκόλ του έμπειρου Γάλλου πορτιέρε στην Premier League.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έδειξε αντανακλαστικά και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, με τον Ράμσντεϊλ να σταματάει τον Σον στο τετ-α-τετ.

Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ όταν το βολέ που επιχείρησε ο Πάρτεϊ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Γιορίς.

Ωστόσο, ο Έντεγκαρντ λίγα λεπτά αργότερα (36′) ήταν αυτός που  έγραψε το 2-0 για την  Άρσεναλ. Ο Νορβηγός επιθετικός μέσος εξαπέλυσε έναν κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τότεναμ, μετά από ωραίο γύρισμα και πάλι του Σάκα, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η Τότεναμ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 50′ ο Κέιν απείλησε με ένα δυνατό σουτ υποχρεώνοντας τον Ράμσντεϊλ σε μία εντυπωσιακή απόκρουση. Ωστόσο, η Άρσεναλ γρήγορα ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι.

Στο 69′ ο Γιορίς κράτησε τους «Spurs» στο ματς, όταν σταμάτησε τον Ενκέτια, με τον νεαρό Άγγλο επιθετικό να βγαίνει στο τετ-α-τετ και να πλασάρει.

Ο Αντόνιε Κόντε έριξε στο ματς τους Ριτσάρλισον και Πέρισιτς στα τελευταία 15 λεπτά, προσπαθώντας να πιέσει και να σώσει την παρτίδα αλλά δεν τα κατάφερε, με το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων να είναι το τελικό σκορ.