ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ: Άνετη πρόκριση της Μπορούσια Ντόρτμουντ με χατ-τρικ Χάαλαντ

Εύκολο βράδυ για τους Βεστφαλούς που επικράτησαν με 3-0 της Βέχεν και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.

Τι κι αν αντιμετώπιζε μία ομάδα τρίτης κατηγορίας, η Μπορούσια Ντόρτμουντ παρατάχθηκε απέναντι στην Βέχεν με αρκετούς βασικούς και είδε τον Έρλινγκ Χάαλαντ να καθαρίζει…την μπουγάδα μ’ ένα προσωπικό του σόου, αφού σημείωσε χατ-τρικ.

Οι Βεστφαλοί πήραν το προβάδισμα με γκολ του Χάαλαντ στο 26ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα πάλι ο Νορβηγός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0. Στο δεύτερο, ο 21χρονος σέντερ φορ της Ντόρτμουντ βρήκε το τρίτο προσωπικό του τέρμα ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ και διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, που έδωσε στην ομάδα του την πρόκριση για την φάση των «32». Ντεμπούτο για τους Βεστφαλούς έκανε ο Αντώνιος Παπαδόπουλος, που έχει και την ελληνική υπηκοότητα, με τον 21χρονο να αγωνίζεται βασικός ως κεντρικός αμυντικός.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς (Φάση των «64»):

Μπάμπελσμπεργκ – Γκρόιτερ Φιρτ  3-2 πεν.  2-2 παρ. και κ.δ. (37′ Ράους, 70′ Χόφμαν – 22′ πεν. Χργκότα, 85′ Γκριν)

Μαγδεμβούργο – Σαν Πάουλι  2-3 (31′ και 54′ Κόντε – 3′ και 58′ Μπιργκστάλερ, 40′ Μέντιτς)

Ουλμ 1846 – Νυρεμβέργη  0-1  ( – 79′ Ντίμαν)