Λίβερπουλ - Τσέλσι 0-0: Στους τυφλούς δεν βρέθηκε καν... μονόφθαλμος!

ΑΠΕ

Λίβερπουλ και Τσέλσι κακοποίησαν το ποδόσφαιρο στο Άνφιλντ, έμειναν στο 0-0, βυθίζονται ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία και… βυθίζουν τους φίλους τους στη μελαγχολία!

Στο 1000ό παιχνίδι του Γιούργκεν Κλοπ στους πάγκους, η Λίβερπουλ έμεινε στο 0-0 με την Τσέλσι στο «Άνφιλντ» στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League, μετά από ένα απογοητευτικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Στους 29 βαθμούς οι δύο σημερινές αντίπαλοι, που έχασαν ακόμα περισσότερο έδαφος από την πρώτη πεντάδα, μένοντας παράλληλα στο -18 από την κορυφή, όπου παραμένει ακλόνητη η Άρσεναλ.

Ο Γερμανός τεχνικός συμπεριέλαβε τον Μίλνερ στην αρχική ενδεκάδα από τη στιγμή που ο Άρνολντ ήταν ανέτοιμος και παρέταξε την ομάδα του με τους Άλισον, Γκόμες, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά, Μπάιτσετιτς, Τιάγκο, Έλιοτ, Γκάκπο, Σαλάχ.

Από την πλευρά του ο Γκρέιχαμ Πότερ  ξεκίνησε με τους Κέπα, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Μπαντιασίλ, Χολ, Ζορζίνιο, Γκάλαγκερ, Κουκουρέγια, Ζίγιες, Χάβερτς και Μάουντ.

Η Τσέλσι πάγωσε το «Άνφιλντ» μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ του Χάβερτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εξέταση του VAR. Aρχικά το σουτ του Τιάγκο Σίλβα σταμάτησε στο δοκάρι με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να παίρνει το «ριμπάουντ» και με εξουδετερωμένο τον Άλισον να σκοράρει, αλλά όπως φάνηκε ήταν εκτεθειμένος.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με αμφότερες τις ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς την αντίπαλη εστία.

Εξαίρεση οι δύο ευκαιρίες των γηπεδούχων με τον Γκάκπο, που ήταν ωστόσο άστοχος, στο 6ο και στο 20ό λεπτό. Στην πορεία οι «Μπλε» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, ενώ απείλησαν με τον Χολ, που επιχείρησε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ στο 22′, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Η πολιορκία στα καρέ της Λίβερπουλ συνεχίστηκε αλλά χωρίς αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας των «Reds» κράτησε το μηδέν με δύσκολη επέμβαση όταν ο Μπαντιασίλ από κοντά έκανε μια κεφαλιά στο 32′. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» πλησιάζοντας στο φινάλε του πρώτου 45λέπτου με πολλές δυνατές μονομαχίες και πίεση, με την Λίβερπουλ να φτάνει στην πρώτη τελική εντός εστίας στο 39′, με το μακρινό σουτ του Τιάγκο Αλκάνταρα και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κέπα.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια δίχως σκορ στο ματς.

Χωρίς αλλαγές και με αρκετά λάθη εκατέρωθεν μπήκαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο μέρος, με τη Λίβερπουλ ωστόσο να παρουσιάζεται αισθητά βελτιωμένη και απειλητική, με τον Γκάκπο να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου.

Στο 55ο λεπτό ο Πότερ έριξε στο ματς το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Τσέλσι, τον Μούντρικ στη θέση του Χολ, με τον νεαρό Ουκρανό εξτρέμ να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα των Λονδρέζων.

Στο 60′ ο Ζίγιες τα έκανε όλα μόνος του, κουβαλώντας ωραία τη μπάλα και έκανε ένα δυνατό σουτ, που έφυγε άουτ.

O Γιούργκεν Κλοπ πέρασε στο ματς τον Νούνιες στη θέση του Κεϊτά, δύο λεπτά αργότερα αναζητώντας περισσότερες λύσεις επιθετικά. Ωστόσο, ακολούθησαν λάθη επί λαθών για τους γηπεδούχους, ενώ η πρώτη καλή στιγμή του Μούντρικ ήταν στο 65′, όταν πλάσαρε μετά από ωραία προσωπική ενέργεια αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Μάλιστα, ο Ουκρανός προκάλεσε την αλλαγή του Μίλνερ από τον Κλοπ και την είσοδο του Άρνολντ στο παιχνίδι λίγα λεπτά αργότερα.

Η Λίβερπουλ «απάντησε» με ένα σουτ του Νούνιεζ στο 76′, με την μπάλα να καταλήγει ωστόσο στην αγκαλιά του Κέπα., ενώ στο 82 έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Άρνολντ να ανοίξει το σκορ με τον Κέπα εξουδετερωμένο μετά το γύρισμα του Ουρουγουανού.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τη «λευκή» ισοπαλία να είναι το τελικό αποτέλεσμα, αντικατοπτρίζοντας πλήρως την εικόνα του ματς και αφήνοντας «χαμένες» και τις δύο ομάδες.