Bundesliga: Στο κατόπι της Μπάγερν, Άιντραχτ και Ουνιόν - Εξάρα για Βόλφσμπουργκ, εφτάρα για Κολωνία!

epa

Η Bundesliga επέστρεψε με χιονόπτωση στα γήπεδα και βροχή από γκολ, με 27 τέρματα στα 6 παιχνίδια του Σαββάτου.

Η Φρανκφούρτη και η Ουνιόν Βερολίνου συνέχισαν από κει που σταμάτησαν τις επιδόσεις τους στην επανεκκίνηση της Μπουντεσλίγκα -που έγινε υπό χιονόπτωση στα περισσότερα γήπεδα – και μείωσαν στους πέντε βαθμούς την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μπάγερν (35-30), ενώ η ισόβαθμή τους Φράιμπουργκ έχασε τα αυγά και τα πασχάλια στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, γνωρίζοντας την συντριβή με 6-0, και την ευκαιρία να βρεθεί δύο πόντους πίσω από τους Βαυαρούς.

Η Άιντραχτ προηγήθηκε στο 24′ της Σάλκε με τον Λίντστρομ και πέτυχε άλλα δύο γκολ στο φινάλε (84′ και 90′) με τους Μπόρε και Αουρέλιο για το τελικό 3-0.

Η Ουνιόν, με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 20λεπτο, ανέτρεψε το 1-0 (43′ Μπέμπου) και με δύο τέρματα του Ντέκλι (73′, 89′) και ένα του Λέβελινγκ (90′) κέρδισε τη Χόφενχαϊμ με 3-1.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν για άλλη μια φορά ο ηγέτης στην άμυνα της Στουτγκάρδης αλλά οι Σουηβοί δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το 1-0 (36′ Γκιρασί) και δέχτηκαν την ισοφάριση από τη Μάιντς με πέναλτι του Ίνγκβαρσεν στο 40′. Στο 90′ πέρασε ως αλλαγή για τους γηπεδούχους ο 20χρονος Θωμάς Καστανάρας.

Η Μπόχουμ πέρασε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ύστερα από το 3-1 (22′, 56′ Χόφμαν, 44′ Σλότερμπεκ – 87′ Σερντάρ) επί της Χέρτα.

Το πάρτι της Βόλφσμπουργκ άρχισε από το πρώτο λεπτό με τον Βίμερ και ακολούθησαν πέντε γκολ από τους Βιντ (28′, 37′), Γκέρχαρντ (55′), Μπάκου (80′), Βάλντσμιντ (90′ πεν.) χωρίς απάντηση από την απογοητευτική Φράιμπουργκ.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, η Κολωνία πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μάινα (9′), Τίγκες (15, 21′) και Σκίρι (30′), Χουσεΐνμπασιτς (36′) και άνοιξε… αεροδιάδρομο για το εμφατικό 7-1 επί της Βέρντερ! Το γκολ για την ομάδα της Βρέμης ο Φίλκρουγκ στο 38′. Ο Σκίρι στο 54′ έγραψε το 6-1 και ο Φρίντα στο 76′ το τελικό 7-1.