Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 0-3: Η ραψωδία ενός μικρού μάγου, η κατάρρευση ενός επίδοξου πρωταθλητή!

Κωνσταντέλιας ΠΑΟ-ΠΑΟΚ
EUROKINISSI

Ο «δαίμονας» Γιάννης Κωνσταντέλιας… τρέλανε κόσμο στη Λεωφόρο και οδήγησε τον ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου σε απίστευτο θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού με 3-0 – Εικόνα διάλυσης οι «πράσινοι» στην επανάληψη!

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο εξ ου το γεγονός ότι είδαμε ένα φρενήρη ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με υψηλή ένταση και έναν ΠΑΟΚ ιδιαίτερα διαβασμένο, να πατάει καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο παρά το ότι είχε χάσει την κατοχή από τον Παναθηναϊκό.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 9ο λεπτό από τον Τσέριν. Ο Παλάσιος έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Τσέριν από το πέναλτι έκανε το σουτ στην ευθεία με τον Κοτάρσκι να διώχνει με τα χέρια του.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν το δοκάρι στο 24ο λεπτό με τον Ολιβέιρα. Ο φορ του Δικεφάλου έκανε σουτ με τη μία, μετά την μπαλιά του Κωνσταντέλια, αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι.

Ο ΠΑΟΚ απειλούσε κυρίως με εκφραστή τον Κωνσταντέλια σε ρόλο δεκαριού, ενώ οι γηπεδούχοι με τον Παλάσιος που ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής τους.

H αποστολή του τριφυλλιού ήταν εξ αρχής δύσκολη, με την ΑΕΚ να έχει κερδίσει νωρίτερα στη Νίκαια και κλήθηκε να αγωνιστεί σε συνθήκες… Ιωαννίνων ως προς την πίεση. Μετά το 0-1 του ΠΑΟΚ έγινε ακόμα μεγαλύτερη, σε μία φάση, στο 44′, όπου ο Δικέφαλος βρήκε το γκολ από το… στήθος του Ρούμπεν. Το λάθος ήταν από την αρχή της φάσης και την αντίδραση της άμυνας, ο Κωνσταντέλιας κέρδισε στη μονομαχία τον Σένκεφελντ και πλάσαρε, ο Μπρινιόλι έδιωξε και στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στο στήθος του Ρούμπεν Πέρεθ για να καταλήξει με περιπετειώδη τρόπο στα δίχτυα.

Αν το 0-1 ήρθε με περιπετειώδη τρόπο, το 0-2 ήρθε με κινηματογραφικό. Ο ΠΑΟΚ “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (στο 14ο δευτερόλεπτο!), η μπάλα άλλαξε με ταχύτητα, έφτασε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος εξ επαφής με τον Μπρινιόλι δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Στο 53′ ήρθε το τρίτο “χτύπημα” του ΠΑΟΚ με τον τρομερό Κωνσταντέλια, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας του Παναθηναϊκού και με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπρινιόλι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο εντυπωσιακό 0-3 (πρώτο εφετινό γκολ για το 19χρονο “διαμάντι” του ΠΑΟΚ)!

Ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο δεύτερο μέρος, είχε και δοκάρι στο 54′ με τον Ολιβέιρα, ήταν ο απόλυτος άρχοντας ενός Παναθηναϊκού που δεν μπορούσε να συνέλθει και όποτε ήθελε δημιουργούσε κι έχανε ευκαιρίες για να φτάσει το σκορ σε… αστρονομικά επίπεδα.

H είσοδος Τσέριν και Σπόραρ έδωσαν μία κάποια ενέργεια στους “πράσινους”, αλλά κυρίως έκοψαν τη φόρα του τρομερού ΠΑΟΚ που απλώς διαχειριζόταν το αποτέλεσμα και τα τρεξίματα έχοντας πλέον στο μυαλό τη ρεβάνς κυπέλλου στο ίδιο γήπεδο την προσεχή Πέμπτη.

O ΠΑΟΚ έφτασε στον θρίαμβο με πρωταγωνιστή τον “δαίμονα” Γιάννη Κωνσταντέλια και το “δαιμονισμένο” δεύτερο ημίχρονο, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή, μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, ανάγκασε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του εφετινή ήττα και έκανε μία από τις καλύτερες εφετινές του εκτός έδρας εμφανίσεις. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός -που έχασε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σένκεφελντ στις καθυστερήσεις- έχει πολλά να διαχειριστεί στη μεγαλύτερη κρίση που καλείται να αντιμετωπίσει την τρέχουσα σεζόν. Το “χαστούκι” είναι ηχηρό και η απογοήτευση μεγάλη.