Αντώνης Καρπετόπουλος: Αν δεν αλλάξουν οι «αιώνιοι» θα το πάρουν εύκολα οι «δικέφαλοι»!

eurokinissi

Ο Αντώνης Καρπετόπουλος γράφει για το μομέντουμ και τη δυναμική που έχουν αυτή τη στιγμή ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, κάνοντάς τους να φαντάζουν οι δύο διεκδικητές του φετινού τίτλου στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σίφουνας από τη Λεωφόρο υποχρεώνοντας τον ΠΑΟ στην πρώτη του εφετινή ήττα εντός έδρας. Η ΑΕΚ κερδίζοντας τον Ιωνικό στις καθυστερήσεις πλησίασε τον πρωτοπόρο στον ένα βαθμό – ο ΠΑΟΚ είναι έξι πίσω του. Όσους και ο Ολυμπιακός που έφερε ισοπαλία στο Περιστέρι. Αλλά η βαθμολογία είναι απλά μια φωτογραφία της στιγμής και τίποτα άλλο: οι δυο Δικέφαλοι έχουν δυναμική και μομέντουμ.

Σήμερα όλα δείχνουν πως αυτοί θα διεκδικήσουν τον τίτλο. Βέβαια πολλά μπορεί να αλλάξουν καθώς τα ματς που απομένουν δεν είναι και λίγα: αν ωστόσο ο ΠΑΟ κι ο Ολυμπιακός θέλουν να γυρίσουν το πράγμα, χρειάζεται ν’ αλλάξουν πολύ. Και δεν είναι εύκολο στο τέλος Ιανουαρίου: οι ομάδες είναι διαμορφωμένες και θερίζουν ότι έχουν σπείρει προηγουμένως. Άλλη διακοπή στο πρωτάθλημα δεν προβλέπεται.

ΠΑΟΚ σαν σίφουνας

Ούτε ο πιο φανατικός οπαδός του ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να φανταστεί ένα πέρασμα της ομάδας του Ρασβάν Λουτσέσκου τόσο εύκολο από την Λεωφόρο όσο το χθεσινό: το τελικό 0-3 είναι μάλλον κολακευτικό για τον Παναθηναϊκό. Παρά την αρχική όρεξη του ΠΑΟ να πιέσει, ο ΠΑΟΚ έδειξε καλύτερη ομάδα ήδη στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα του είχε να φοβηθεί μόνο τον Παλάσιος και τα μπασίματα του, ενώ η άμυνα του Παναθηναϊκού πελαγοδρομούσε: συμβαίνει καιρό τώρα.

Ο ΠΑΟ έχει δεχτεί γκολ πρώτος σε όλα τα ματς που έχει δώσει από την αρχή της σεζόν με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό ενώ από τη διακοπή και μετά τα λάθη είναι στην ημερήσια διάταξη, είτε πληρώνονται, είτε όχι. Θυμίζω πως η άμυνα του ΠΑΟ χάρισε γκολ στον Ιωνικό και στον ΟΦΗ, πως ο Μπρινιόλι (και η άμυνα) φταίνε για το γκολ που πέτυχε ο Πινέδα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, πως ο Χουάνκαρ στη Λειβαδιά κι ο Σένκεφελντ στα Γιάννινα έκαναν λάθη ανεπίτρεπτά που απλά δεν στοίχισαν.

Ο ΠΑΟΚ αντιθέτως δεν συγχωρεί. Ο,τι δεν κατάφερε σε δυο προσπάθειες ο Ολιβέιρα, σπαταλώντας ευκαιρίες στο 24΄ και στο 35΄(στην πρώτη μετά από μια κάθετη του Κωνσταντέλια σημάδεψε το δοκάρι και στη δεύτερη μετά από μια σέντρα ακριβείας του Ράφα Σουάρεθ έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι), το πέτυχαν οι αμυντικοί του ΠΑΟ μόνοι τους. Στο 43΄η πίεση του Κωνσταντέλια έφερε ένα μπλέξιμο απερίγραπτο μεταξύ του Χουάνκαρ και του Σένκεφελντ κι ο Πέρεθ άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1.

Απαλλαγμένος από κάθε άγχος και με τον Κωνσταντέλια να κάνει ό,τι θέλει σχεδόν ανενόχλητος, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-3 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Το 0-2 έγινε με σουτ του Ζίφκοβιτς από ασίστ του Κωνσταντέλια 14 δευτερόλεπτά από το ξεκίνημα της επανάληψης και στη συνέχεια η άμυνα του ΠΑΟ έπαθε πάλι ταραχή δίνοντας στον μικρό το γκολ του 0-3 στο 52’. Αμέσως μετά ο Ολιβέιρα σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι και κάπου εκεί το ματς τελείωσε γιατί ο ΠΑΟΚ έχει και μια πρόκριση να σφραγίσει μεσοβδόμαδα.