Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0: Αποκαθήλωση με... αυτοχειρία!

Κουρμπέλης αποβολή

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης άφησε με ανόητη αποβολή τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες και η ομάδα του Γιοβάνοβιτς συνέχισε τη… χειμερία νάρκη του δεύτερου γύρου – Θρίαμβος του Αστέρα με 1-0 και… γκρέμισμα των “πράσινων” από την κορυφή!

Ο Παναθηναϊκός, χωρίς τον Μαντσίνι τελικά στο βασικό σχήμα, πήγε να παίξει στην Τρίπολη γνωρίζοντας εξ αρχής τις δύσκολες συνθήκες. Αυτές έγιναν δυσκολότερες μετά την ανόητη αποβολή του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 33ο λεπτό. Στο 26′ είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα για χτύπημα με το χέρι στον Σίτο που είδε ο Τζήλος και επτά λεπτά αργότερα ένα νέο και σκληρό φάουλ στον Σίτο έφεραν τη δικαιολογημένη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

«Χάλασε» το μυαλό του Παναθηναϊκού μετά την αποβολή

Μέχρι την αποβολή ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και πιο απειλητικός. Έχασε ευκαιρίες με Κουρμπέλη και Παλάσιος, αλλά μετά το 20λεπτο και δη την κόκκινη, έχασε την ταυτότητά του στο παιχνίδι και συνάμα έχασε και την κατοχή. Όχι πως ο Αστέρας έκανε τίποτα τρομερό. Έπαιξε όπως την περασμένη αγωνιστική με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο: σφιχτή άμυνα και ακίνδυνος μπροστά.

Αυτή τη σφιχτή άμυνα είχε να αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο με την αποβολή και το 0-0 να τον βαραίνουν, αλλά και να τον αγχώνουν.

O Aστέρας έδειχνε να μη ρισκάρει και να προσέχει κυρίως την άμυνά του, η οποία όμως δεν αντιμετώπιζε προβλήματα από τον ακίνδυνο Παναθηναϊκό, κάτι που έφερε την εύλογη αντίδραση του Γιοβάνοβιτς: μέσα ο Ιωαννίδης, έξω ο Σπόραρ, μέσα ο Μαντσίνι, έξω ο Μπερνάρ.

Η πρώτη αντίδραση εντός αγωνιστικού χώρου και η πρώτη ευκαιρία μετά από πολλή ώρα ήρθε στο 75′ με τον Παλάσιος να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ με καλό σουτ.

Ένα σουτ, ένα γκολ

Λίγο αργότερα ήρθε η “μαχαιριά” από τον Αστέρα για τους “πράσινους”. Ένα σουτ, ένα γκολ για την ομάδα του Μάντζιου που στο 80′, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, βρήκε το 1-0 με σουτ του Μπαρτόλο.

Η απάντηση ήρθε δύο λεπτά αργότερα από τον νεοεισελθόντα Κλέινχεϊσλερ, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε τεράστια ευκαιρία -τη μεγαλύτερη στο ματς μέχρι εκείνο το σημείο- για να φέρει το σκορ στα ίσια και να δώσει νέο ενδιαφέρον σε μία αναμέτρηση που έτσι κι αλλιώς είχε εξελιχθεί σε θρίλερ.

Στο 86′ ήρθε η δεύτερη τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Παπαδόπουλο να νικάει τον Φώτη Ιωαννίδη με μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το 1-0 για την αρκαδική ομάδα.

Επί της ουσίας ο Παναθηναϊκός ήταν Παναθηναϊκός μετά το γκολ του Αστέρα, απειλώντας και χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Το γκολ δεν ήρθε, η γκέλα ήρθε, ακόμα μία ήττα για τους “πράσινους” και άγαρμπη πτώση από την κορυφή της βαθμολογίας για πρώτη φορά την τρέχουσα σεζόν.

Τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα (ακόμα μία σε μία έδρα που έχει να κερδίσει από το 2017), στο -2 από την ΑΕΚ και ταυτόχρονα από κοντά ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός.

Τώρα αρχίζουν τα ζόρικα για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς…