ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ: Πρόκριση για το Αμβούργο

Στα εναπομείναντα τρία βραδινά ματς Αμβούργο και Φράιμπουργκ επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί ενώ η Χάνσα Ροστόκ πήρε την πρόκριση στο φινάλε του δεύτερου μέρους της παράτασης.

Το Αμβούργο επικράτησε με 2-1 της Μπραουνσβάιγκ και πήρε την πρόκριση για την φάση των «32». Οι «Δεινόσαυρου» προηγήθηκαν με τον Τζιαμέρα στο 29′ ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Άιχορστ. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Γκλέιτζελ στο 68ο λεπτό.

Η Φράιμπουργκ κέρδισε με 1-0 τους Βούρτζμπεργκερ Κίκερς χάρη στο γκολ του Τζόναθαν Σμιντ στο 45ο λεπτό.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς έγινε ο…κακός χαμός. Η Χάιντενχαϊμ προηγήθηκε αρχικά με τον Μαϊνκά στο 25ο, με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει αυτογκόλ στο 57′ και να ισοφαρίζει για την Χάνσα Ρόστοκ. Με το σκορ αυτό το παιχνίδι πήγε στην παράταση με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν εκεί την ανατροπή με τον Ριζούτο στο 94′. Ο Σίμερ ισοφάρισε για την Χάιντενχαϊμ στο 108′, αλλά η Χάνσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και πήρε τη νίκη-πρόκριση με το χρυσό γκολ του Μουνσί στο 119′ με 3-2.