LIGUE1: Επέστρεψε και κέρδισε από το 2-0 η Μαρσέιγ

Με το…δεξί ξεκίνησε η Μαρσέιγ στην φετινή σεζόν της Ligue 1, παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο στην έδρα της Μονπελιέ.

Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η Μαρσέιγ επιβλήθηκε τελικά με 3-2 της Μονπελιέ, παρ’ ότι η ομάδα του Σαμπάολι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, παρά την καλή της εμφάνιση.

Η Μαρσέιγ ήταν εκείνη που σκόραρε πρώτη με τον Ντιμιτρί Παγιέ και μάλιστα μόλις στο 3ο λεπτό, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ με την χρήση του VAR.

Η τύχη της γύρισε την πλάτη στην συνέχεια με την Μονπελιέ να παίρνει αρχικά το προβάδισμα με αυτογκόλ του Πέρες στο 30′ (1-0) και να διπλασιάζει τα τέρματά της μόλις τέσσερα λεπτά μετά με γκολάρα του Λαμπόρντ (2-0) κι αυτό να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην ροή του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος οι Μασσαλοί βγήκαν σαφώς πιο αποφασιμένοι και κατόρθωσαν να φτάσουν σε μία μεγάλη ανατροπή έχοντας τον Παγιέ σε μεγάλα κέφια. Ο Τσενγκίζ Ουντέρ ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο με το γκολ του στο 68′ κι από κει και έπειτα ανέλαβε ο Παγιέ που με δυο δικά του τέρματα στο 75ο και στο 80ο έφερε το ματς…τούμπα.

Η Μονπελιέ προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, αλλά δεν συνήλθε ποτέ από το σοκ της ανατροπής με αποτέλεσμα η Μαρσέιγ να πάρει τελικά τη νίκη μετά κόπων και βασάνων με 3-2.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από μία ολιγόλεπτη διακοπή λόγω ρίψης μπουκαλιών προς τους παίκτες της Μαρσέιγ, με τον διαιτητή να στέλνει τους παίκτες στα αποδυτήρια και να τους επαναφέρει λίγο αργότερα για να ολοκληρώσουν τον αγώνα.