Ιωνικός-Άρης 1-0: Νίκη παραμονής με το άστρο του Γρηγορίου!

Eurokinissi

Στο δεύτερο παιχνίδι του Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο, ο Ιωνικός είδε φως στο γήπεδό του, πέτυχε τη νίκη της χρονιάς με το πέναλτι του Λοβέρα και έκανε άλμα σωτηρίας! Απίστευτες χαμένες ευκαιρίες για τον Άρη, που ηττήθηκε σε ένα ακόμα ματς και μπαίνει σε έντονο προβληματισμό.

Αυτή κι αν είναι νίκη παραμονής για τον Ιωνικό που πέτυχε την πρώτη νίκη της χρονιάς στην έδρα του, τη δεύτερη συνεχόμενη στη Super League και με τους έξι σερί βαθμούς έκανε άλμα αφήνοντας προσωρινά πίσω του Λεβαδειακό και Λαμία!

Ο Άρης έχανε κλασικές ευκαιρίες, ειδικά με τον Γκρέι που συνέχισε το σπάνιο σερί με τα χαμένα τετ α τετ, όμως ο Ιωνικός βρήκε στόχο με τον Λοβέρα από την άσπρη βούλα και πήρε μια απρόσμενη νίκη, σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, που μπορεί όμως να αποδειχθεί καθοριστική!

Έκπληξη με Πίρσμαν

O Άλαν Πάρντιου αιφνιδίασε επιλέγοντας τον Πίρσμαν ως αριστερό εξτρέμ, καθώς προφανώς δεν ήταν απόλυτα έτοιμοι οι Καμαρά και Καμάτσο και αποφάσισε να κρατήσει τον Ματέο Γκαρσία στον πάγκο.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής χωρίς τον τιμωρημένο Ετέμπο προτιμήθηκαν οι Ντουκουρέ, Νταμπό και Νταρίντα.

Ο Ιωνικός είχε τους Σεμπά και Λοβέρα στα άκρα με τον Μάντζη στην κορυφή. Πίσω του ήταν οι Φαντιγκά, Κάνιας και Σάκιτς.

Έχασε νωρίς τον Ντουκουρέ ο Άρης

Όλο το πλάνο του Άλαν Πάρντιου άλλαξε όμως πολύ νωρίς, καθώς μόλις στο 8′ ο Ντουκουρέ αισθάνθηκε ενοχλήσεις και στο 11′ αντικαταστάθηκε από τον Ματέο Γκαρσία. Ο τραυματισμός του Ιβοριανού αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, καθώς μόλις επέστρεψε από μεγάλο τραυματισμό και φαινόταν να πατάει καλά στα πόδια του.

Όλα τα λεφτά η ευκαιρία του Οντουμπάτζιο

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ρυθμό, χωρίς θέαμα, με αργό τέμπο, με τις δύο ομάδες διστακτικές να μην ξέρουν τι θέλουν μέσα στο γήπεδο.

Ουσιαστικά υπήρχε μόνο μία καλή στιγμή στο  23′, όταν ο Οντουμπάτζιο βρέθηκε σε θέση βολής από εντυπωσιακή ασίστ του Γκρέι, πλάσαρε πέφτοντας, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ (που δεν έδωσε καν ο Τζοβάρας).

Στο τελευταίο λεπτό ο Άρης πλησίασε ξανά στο γκολ, αλλά Γκρέι και Ιτούρμπε δεν μπόρεσαν από κοντά να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα και το ημίχρονο τελείωσε με τον Άρη να έχει πέντε τελικές και τον Ιωνικό δύο.

Γκολ ο Ιωνικός με πέναλτι

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον ίδιο τρόπο, με τον Άρη να έχει υπεροχή και καλύτερη κυκλοφορία και να ψάχνει ευκαιρίες για να απειλήσει. Ωστόσο στο 59′, η μπάλα πήγε στην περιοχή από τα πόδια του Φαμπιάνο, ο Κουέστα ανέτρεψε τον Σεμπά και ο Λοβέρα στο 61′ από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0.

Μετά το 1-0, ο Άρης έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει! Στην επόμενη φάση ο Ρομάο έσωσε τον Ιωνικό σε σε κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Αμέσως μετά ο Γκρέι βρέθηκε μόνος σε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Ιωνικού, που απόκρουσε με στυλ χάντμπολ.  Ο Τζαμαϊκανός συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί με τις χαμένες τελικές!

Ο Άρης διαμαρτυρήθηκε έντονα και σε μία φάση για χέρια πέναλτι στον Μύγα, αλλά Τζοβάρας και VAR δεν είδαν παράβαση και συνέχισαν το παιχνίδι.