Παναθηναϊκός - Λαμία 2-0: Νίκη - οξυγόνο για τον Παναθηναϊκό

Κλέινχεϊσλερ
EUROKINISSI

Ο Κλέινχαϊσλερ σκόραρε το πρώτο του γκολ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες -2-0 την αξιόμαχη Λαμία στο γήπεδο της Λεωφόρου- και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση περιμένοντας τον αγώνα Ατρόμητος-ΑΕΚ που αναβλήθηκε λόγω… δοκαριών.

Εξ αρχής η αναμέτρηση κόντρα στη Λαμία είχε ενδιαφέρον όχι μόνο του δεδομένου βαθμολογικού θρίλερ στις πρώτες θέσεις, αλλά και γιατί ο Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε με Κλέινχαϊσλερ, Μαντσίνι και Ιωαννίδη βασικούς, αφήνοντας εκτός Σπόραρ και Παλάσιος.

Δικαιώθηκε για την επιλογή του γιατί ο Kλέινχαϊσλερ στο 14ο λεπτό βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από πάσα «πάρε-βάλε» του Ιωαννίδη κι αφού προηγήθηκε ωραίο πάσινγκ γκέιμ των γηπεδούχων μετά από τελική του Βέργου.

Ο Ούγγρος σκόρερ που προήλθε από 8 γκολ σε 16 ματς με την Οσιγιεκ, ξεκίνησε με το δεξί την παρουσία του στο βασικό σχήμα του Παναθηναϊκού.

O Παναθηναϊκός συνέχισε με ενθουσιασμό αναζητώντας το δεύτερο γκολ, δημιουργώντας φάσεις, απέναντι σε μία ομάδα που είχε παθητικό ρόλο και απειλούσε μόνο αν έβρισκε κενούς χώρους. Το έκανε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους κι αυτό από τύχη, αφού ο Ρόμανιτς με σέντρα-σουτ πήγε να αιφνιδιάσει τον Μπρινιόλι, αλλά ο γκολκίπερ του τριφυλλιού κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία ήταν αυτή που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βέργος έπιασε την κεφαλιά και ο Μπρινιόλι έδιωξε τελευταία στιγμή με το πόδι. Λίγο αργότερα η Λαμία απείλησε ξανά με σουτ του Βέργου που έφυγε πολύ ψηλά.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, έμοιαζε «μουδιασμένος», δεν είχε την ορμή του πρώτου ημιχρόνου και το ανασταλτικό του κομμάτι έβγαζε ανασφάλεια με αποτέλεσμα να έχουν έξτρα επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι.

Στο 67′ το παιχνίδι άλλαξε. Ο Στάνκο είδε την κόκκινη κάρτα -μέσω του VAR αφού σε κανονική ροή ο διαιτητής Καραντώνης… δεν πήρε χαμπάρι- για σκληρό φάουλ στον Τσέριν και έπειτα ο Παναθηναϊκός δημιούργησε όσες ευκαιρίες δεν είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνο το σημείο. Και δοκάρι και χαμένες ευκαιρίες, με τον γκολκίπερ της Λαμίας να στέκεται τυχερός.

Η Λαμία τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός βρήκε κι άλλους χώρους χάνοντας ευκαιρίες και τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μπήκε το κερασάκι στην τούρτα από τον Σπόραρ, ο οποίος όντας πεσμένος με εξ επαφής κεφαλιά, μετά από γύρισμα του Μπερνάρ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.