ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-0: Τον κατάπιε η Φιλαδέλφεια και η... μαύρη τρύπα της άμυνάς του!

Μάνταλος
EUROKINISSI

Η Νέα Φιλαδέλφεια επέστρεψε και… έσβησε το σερί του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ που κρατούσε πέντε ολόκληρα χρόνια! – Θρίαμβος της Ένωσης με 3-0 επί των «ερυθρόλευκων» και άλμα πρόκρισης για τον τελικό!

Είθισται στα ντέρμπι οι συγκρίσεις να γίνονται με τα αμέσως προηγούμενα. Το αντίστοιχο Ολυμπιακός-ΑΕΚ για το πρωτάθλημα είχε την ισοπεδωτική εμφάνιση της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, αλλά το 0-0 τελικό αποτέλεσμα. Το βράδυ της Πέμπτης στην Αγιά Σοφιά, η ΑΕΚ (των αλλαγών στην ενδεκάδα, όπως και ο Ολυμπιακός) χωρίς την αντίστοιχη ορμή, ούτε στο 50% εκείνης της σπουδαίας εμφάνισης στο Φάληρο, πήρε -δίκαια- προβάδισμα στο σκορ με 2-0.

Ο λόγος; Μα φυσικά αυτό που ταλαιπωρεί τον Ολυμπιακό όλη τη χρονιά: τα αμυντικά του λάθη. Δύο έγιναν από τους Πειραιώτες και έφεραν γκολ-δώρα για τους γηπεδούχους.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ, αφού εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της οπισθοφυλακής του Ολυμπιακού και δη του Βρουσάι.

Στο 27ο λεπτό η ΑΕΚ δεν χρειάστηκε να σκοράρει… το έκανε για εκείνη ο Ολυμπιακός. Συγκεκριμένα ο Σαμασούκου πήγε να διώξει την μπάλα με το κεφάλι, στην επικίνδυνη φάση για τους «ερυθρόλευκους» και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Στα highlight η αγκαλιά του Γκατσίνοβιτς στον πρώην συμπαίκτη του στη Χόφενχαϊμ, προσπαθώντας να τον πατηγορήσει.

Στο ενδιάμεσο των δύο γκολ ο Ολυμπιακός φρόντισε να κόψει την ορμή της ΑΕΚ από το γρήγορο 1-0, είχε μεγάλη ευκαιρία σε δοκάρι του Γκάρι Ροντρίγκες στο 14ο λεπτό, αλλά μέχρι εκεί.

Tι δεν είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο που είχε η ΑΕΚ. Το πάθος και την ένταση που απαιτούνται σε αυτά τα παιχνίδια. Οι παίκτες της ΑΕΚ πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα, όριζαν ουσιαστικά τον ρυθμό του αγώνα και -το βασικότερο- είχαν την απίστευτη δύναμη που τους δίνει το γήπεδο.

Αυτά τα στοιχεία έψαχνε ο Μίτσελ μπας και σώσει την κατάσταση, βάζοντας τους Ροντινέι και Φορτούνη (στο 39′ είχε βάλει τον Μπουτούτσι στη θέση του τραυματία Μπιελ).

Ο Ολυμπιακός έψαξε στο δεύτερο μέρος το γκολ που θα τον κρατούσε ζωντανό, είχε κι άλλο δοκάρι με τον Γκάρι Ροντρίγκες την ώρα που η ΑΕΚ διαχειριζόταν το υπέρ της αποτέλεσμα ανεβάζοντας την ένταση όποτε χρειαζόταν.

Δοκάρι είχε και η ΑΕΚ, με τον Μάνταλο, λίγο μετά από αυτό του Γκάρι Ροντρίγκες, στη μεγάλη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων» για το 3-0 που θα «σκότωσε» μια και καλή τον αντίπαλο.

Στο 76ο λεπτό ο Μπακαμπού πλάσαρε από κοντά, ο Στάνκοβιτς έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Εμβιλά που πλάσαρε. Ο Βίντα έδιωξε και η φάση σταμάτησε με υπόδειξη για οφσάιντ του Εμβιλά, το οποίο επικυρώθηκε μετά την εξέταση του VAR.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση για το γκολ που θα έδινε άλλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς, αλλά η ΑΕΚ με την τρομερή ορμή του κατάμεστου γηπέδου κρατούσε δίχως πρόβλημα το 2-0. Στα τελευταία λεπτά δεν έλειψαν η ένταση και οι κοκορομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων και τους δύο πάγκους, ενώ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι.

Συγκεκριμένα, ο Ντόη υπέπεσε σε πέναλτι στον Γκατσίνοβιτς, ο Μαυροβούνιος ρέφερι δεν είδε τίποτα, αλλά όταν κλήθηκε από το VAR, διαπίστωσε το λάθος του και έδωσε το πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να βάζει ως επιμύθιο το κερασάκι στην τούρτα μίας μεγάλης βραδιάς για τους «κιτρινόμαυρους», γράφοντας το τελικό και θριαμβευτικό 3-0.