Άστον Βίλα - Άρσεναλ 2-4: Το... κεφάλι του Μαρτίνες την κράτησε στην κορυφή!

ΑΠΕ

Με ένα απίθανο αυτογκόλ του Εμιλιάνο Μαρτίνες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Άρσεναλ απέδρασε από το «Βίλα Παρκ» με τρίποντο -χρυσάφι (4-2) και πήρε βαθιά ανάσα μετά την ήττα από τη Σίτι.

Η Άρσεναλ επικράτησε με 4-2 της Άστον Βίλα στο «Villa Park» και επέστρεψε στις νίκες, με τεράστια ανατροπή και το  γκολ της λύτρωσης να έρχεται στις καθυστερήσεις από ένα απίθανο γκολ του Μαρτίνες μετά από σουτ του Ζορζίνιο στο δοκάρι. Ο Μαρτινέλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της λήξης.

Όλα έδειχναν ότι οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα θα έμπαιναν… μαινόμενοι στο «Βίλα Παρκ» με μοναδικό στόχο την επιστροφή στις νίκες, μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Έβερτον και Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι κορυφής της Premier League, που τους ανάγκασαν να πέσουν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ένα παιχνίδι λιγότερο όμως.

Ωστόσο, μόνο έτσι δεν ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς ο Γουότκινς «πάγωσε» την Άρσεναλ βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, με ένα διαγώνιο σουτ με το αριστερό, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Ράμντεϊλ.

Παρ΄όλ’ αυτά η απάντηση των «κανονιέρηδων» ήταν άμεση και έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σάκα ακριβώς 10 λεπτά αργότερα (16′), με τον διεθνή Άγγλο επιθετικό να νικά τον Μαρτίνες με δυνατό αριστερό σουτ.

Στο 31′ ο Κουτίνιο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μπουεντία. Το 2-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ πίεζε περισσότερο και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 56′, όταν άγγιξαν την ισοφάριση με η κεφαλιά του Ενκέτια να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μαρτίνες.

Τελικά το γκολ για τους «κανονιέρηδες» ήρθε στο 61′ με ένα ωραίο συρτό του Ζιντσένκο έξω από την περιοχή, που βρέθηκε αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση κόρνερ, για να πετύχει το παρθενικό του τέρμα στην Premier League και να κάνει το 2-2.

O Oυνάι Έμερι αντέδρασε άμεσα από τον πάγκο, ανακατεύοντας την τράπουλα στην ενδεκάδα της Άστον Βίλα, περνώντας στο ματς τους Ντεντόνκερ και Μπέιλι αντί των Λουίς και Μπουεντία, ενώ νωρίτερα ο Κουτίνιο άφησε τη θέση του στον Ράμσεϊ.

Από την πλευρά του ο Μίκελ Αρτέτα έριξε στο ματς τον Μαρτινέλι αντί του Τροσάρ, που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα.

O Βραζιλιάνος εξτρέμ μπήκε ορεξάτος και αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου, αλλά τα τελειώματα των φάσεων δεν ήταν αποτελεσματικά. Στο 77′, ο Όντεγκααρντ έχασε απίθανη ευκαιρία να κάνει το 3-2, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στην εστία μετά από λάθος της άμυνας της Βίλα, ο Ενκέτια του έστρωσε ωραία τη μπάλα αλλά το σουτ που έκανε ο Νορβηγός έφυγε απελπιστικά άουτ.

Στο 82′ ήταν η σειρά της Βίλα να αγγίξει το γκολ όταν το σουτ του Μπέιλι σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ πρώτα τη βρήκε οριακά ο Ράμσντεϊλ.

O Zoρζίνιο ήταν αυτός που λύτρωσε την Άρσεναλ στις καθυστερήσεις, με το σουτ του Ιταλού να βρίσκει στο δοκάρι πριν καταλήξει στη συνέχεια στο… κεφάλι και στα στα δίχτυα του Μαρτίνες. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Ο Μαρτινέλι διαμόρφωσε το τελικό 2-4 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε μία υποδειγματική αντεπίθεση των «κανονιέρηδων», που έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό από το «Villa Park».