Premier League: Δώρο της Νότιγχαμ στην Άρσεναλ - Συνεχίζεται η κατρακύλα της Τσέλσι

Η Νότιγχαμ Φόρεστ σκόραρε στο 84′ (1-1) και έκοψε πολύτιμους βαθμούς από τη Μάντσεστερ Σίτι στη μάχη του τίτλου. Νέα ήττα (1-0) για την Τσέλσι εντός έδρας από την Σαουθάμπτον.

Η Άρσεναλ σώθηκε στις καθυστερήσεις στο Villa Park και η Μάντσεστερ Σίτι την… πάτησε στα τελευταία λεπτά στο City Ground.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα προηγήθηκε στο 41′ με μια φωτοβολίδα του Μπερνάντο Σίλβα  έξω από την ύστερα από πάσα του Γκρίλις. Η Σίτι είχε συντριπτική κατοχή και μια μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία του Έρλινγκ Χάαλαντ στο 68′, μπροστά σε σχεδόν κενή εστία. Διπλή αποτυχημένη προσπάθεια (η πρώτη στο δοκάρι) που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε από τον Νορβηγό.

Η Σίσι, παίζοντας μάλλον επιπόλαια, δεν καθάρισε το ματς με ένα δεύτερο γκολ και στο 84′ ο Γουντ, που είχε περάσει στο ματς πέντε λεπτά νωρίτερα, την τιμώρησε ισοφαρίζοντας κι ενώ νωρίτερα ο Γκιμπς-Γουάιτ με σόλο εξέθεσε την άμυνα των citizens.

Η Μάντσεστερ Σίτι υπολείπεται τώρα δύο βαθμών της Άρσεναλ (54-52) έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Νέο κάζο για την Τσέλσι που έχασε στην έδρα της από την Σαουθάμπτον με τον κλοιό να σφίγγει επικίνδυνα για τον Γκρέιαμ Πότερ.