ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0: Τα «τρομερά μωρά» του Λουτσέσκου… άνοιξαν φτερά για τίτλο!

Ο Κωνσταντέλιας έβγαλε… την ασίστ του αιώνα, ο Κουλιεράκης σκόραρε και ο νεανικός ΠΑΟΚ έριξε στο καναβάτσο την ΑΕΚ (2-0) φουντώνοντας ακόμη περισσότερο τη φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0, και μένει ζωντανός στη μάχη του τίτλο. Ο Δικέφαλος του Βορρά, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έβαλε φρένο στην Ένωση και συνεχίζει το αήττητο σερί του, φτάνοντας το στα 14 παιχνίδια.

Μαγική ασίστ Κωνστανέλια

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ μπαίνει δυναμικά, να πιέζει την ΑΕΚ και να παίρνει την κατοχή. Ο Δικέφαλος του Βορρά άνοιξε το σκορ στο 14′ με τον Κώνσταντέλια να καταφέρνει, με μια μαγική ενέργεια, έστω και πεσμένος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, να στρώσει τη μπάλα στον Νάραϊ ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η Ένωση είχε νωρίτερα την πρώτη της ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία να βγαίνει στην πλάτη του Κουλιεράκη αλλά το σουτ του να φεύγει άουτ.

Πίεσε χωρίς ουσία η ΑΕΚ

Λίγα λεπτά μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, μια κροτίδα που έπεσε στο κόρνερ που εκτελέστηκε στη συμβολή των Θυρών 4 και 5, έφερε μια διακοπή τριών λεπτών, με τον Άμπραμπατ να δέχεται τις πρώτες βοήθειες. η ΑΕΚ ισορρόπησε, πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε μια σειρά στατικών φάσεων, είτε με κόρνερ είτε με φάουλ στο μεσοδιάστημα, χωρίς όμως να καταφέρει να γράψει μια τελική με την οποία θα απειλούσε τον Κοτάρσκι.

Την τελείωσε ο Κουλιεράκης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει και πάλι φουριόζος, και να βρίσκει δεύτερο γκολ στο 62′, με τον Κουλιεράκη να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν. Ο Ματίας Αλμέιδα πέρασε στην αναμέτρηση αρχικά τον Γκατσίνοβιτς και στη συνέχεια τον Ελίασον, οι οποίοι προσπάθησε να πάρουν πρωτοβουλίες, χωρίς όμως να μπορέσουν να βγάλουν κάποια τελική πάσα. Και αυτό ήταν που έλειπε από την ΑΕΚ.