Μπαρτσελόνα - Κάντιθ 2-0: Δύο γκολ σε τρία λεπτά και «τρίποντο» στο σακούλι

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά και «σκούπισε» με άνεση την Κάντιθ για να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με αέρα 8 πόντων.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρτζι Ρομπέρτο, ο οποίος άνοιξε το χορό στο σκοράρισμα και τον έκλεισε με ασίστ προς τον Λεβαντόφσκι, αγώνας της Μπαρτσελόνα με την Κάντιθ κρίθηκε ουσιαστικά σε τρία λεπτά. Το 1-0 ήρθε στο 43′, το δεύτερο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Λεβαντόφσκι και κάπως έτσι το τρίποντο μπήκε στο σακούλι για την ομάδα του Τσάβι.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι «μπλαουγκράνα» έκαναν ουσιαστικά συντήρηση ρυθμού και… σκορ, προκειμένου να διασφαλίσουν το πολύτιμο τρίποντο που τους δίνει αέρα τριών βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας.