Ολυμπιακός: Το μηδέν του Πασχαλάκη στα ντέρμπι και ο... Κέλετ!

EUROKINISSI

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ στα ντέρμπι που έχει αγωνιστεί ως παίκτης του Ολυμπιακού και αυτό ήταν το πέναλτι που καταλόγισε ο Κέλετ στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό. Διαβάστε στη SportDay που κυκλοφορεί σήμερα Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου.

Ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη στο ντέρμπι για να πλησιάσει περισσότερο την κορυφή, είναι δεδομένο ότι χρειάζεται καλή επιθετική λειτουργία και γκολ, αλλά είναι εξίσου σημαντική και η αμυντική λειτουργία και να είναι σε καλή βραδιά ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης.

Ο έμπειρος γκολκίπερ, που ήταν μία απ’ τις τελευταίες προσθήκες του Σεπτεμβρίου, έχει επαναφέρει την ηρεμία στη συγκεκριμένη θέση και σε 15 παιχνίδια στο πρωτάθλημα έχει 10 ματς χωρίς να δεχτεί γκολ, έχει δεχτεί συνολικά έξι και μόλις σε ένα, στα Γιάννενα, έχει δύο γκολ παθητικό.

Επειδή πλησιάζει το ντέρμπι, έχει ενδιαφέρον τι κάνει σ’ αυτά τα παιχνίδια ο Πασχαλάκης παίζοντας στον Ολυμπιακό. Σε τέσσερα ντέρμπι ή στα τρία με τους διεκδικητές του τίτλου, έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ, αυτό με το πέναλτι του Παναθηναϊκού στο φινάλε των καθυστερήσεων στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη (0-0), με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα (0-0) και με τον Αρη στο Καραϊσκάκη (1- 0) κράτησε το μηδέν, παρότι οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν φάσεις και υπήρχαν διαστήματα που συνολικά η άμυνα είχε πίεση.

Καταλαβαίνει κανείς πόσο σημαντικό θα είναι να το επαναλάβει και μεθαύριο απέναντι στον Παναθηναϊκό, καθώς θα έχουν μπει οι βάσεις και για τη νίκη που τόσο πολύ θέλουν οι πρωταθλητές.

Η αναφορά στον Κέλετ

Ο Ολυμπιακός έκανε αναφορά και στη διαιτησία του ντέρμπι του πρώτου γύρου με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, όπου έχασε τη νίκη με το πέναλτι που έδωσε ο Κέλετ στο τέλος των καθυστερήσεων, χαρακτηρίζοντας τον Δανό εντελώς ακατάλληλο και κάκιστο ρέφερι.

Είχε χάσει τόσο πολύ τη φάση και την αίσθηση του χώρου, που έδωσε αρχικά φάουλ πολύ μακριά απ’ την περιοχή. Όλα αυτά στο φινάλε ενός τόσο κρίσιμου ντέρμπι. Επειδή πλέον όλα είναι θέμα λεπτομερειών, αν δεν είχε δοθεί εκείνο το πέναλτι, η διαφορά με τον Παναθηναϊκό θα ήταν σήμερα δύο κι όχι πέντε βαθμοί…