EUROPA LEAGUE: Με Σλόβαν Μπρατισλάβας ο Ολυμπιακός

Η νίκη με 4-2 στο Γιβραλτάρ που πέτυχε η Σλόβαν δεν άφηνε πολλά περιθώρια ελπίδας στην Λίνκολν, που μόλις δέχθηκε το γκολ από τους Σλοβάκους στο 38ο λεπτό απογοητεύτηκε, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται τελικά ισόπαλες με 1-1.

Έχοντας κάνει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς ήδη από το πρώτο ματς του Γιβραλτάρ με το 4-2 που επικράτησε της Λίνκολν, η Σλόβαν Μπρατισλάβας ήθελε απλώς μία σοβαρή εμφάνιση, όπως και τελικά είχε, παραχωρώντας ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα πλέι-οφς του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, που αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Λουντογκόρετς.

Οι Σλοβάκοι φρόντισαν να σβήσουν από νωρίς τις εναπομείναντες ελπίδες της ομάδας του Γιβραλτάρ και πήραν το προβάδισμα με το γκολ του Ζμρχαλ στο 38ο λεπτό από ασίστ του πρώην ερυθρόλευκου Βλάντιμιρ Βάις. Στο 54′ ο Βέρνον Ντε Μάρκο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κόκκινη και άφησε την Σλόβαν Μπρατισλάβας με δέκα παίκτες.

Το μόνο που κατάφερε η Λίνκολν, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα, ήταν να ισοφαρίσει στο 90ο λεπτό σε 1-1 με τον Κίκε Γκόμεθ και να αποχαιρετίσει την διοργάνωση με ένα καλό αποτέλεσμα για τα δεδομένα της.

Έτσι, η Σλόβαν προκρίθηκε στα πλέι-οφς του Europa League χάρη στο 4-2 του πρώτου αγώνα και θα αντιμετωπίσει εκεί τον Ολυμπιακό για να δώσει τη μάχη της για την είσοδό της στους ομίλους της διοργάνωσης.

Το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι θα γίνει στο «Γ.Καραϊσκάκης» στις 19/08 και ο επαναληπτικός στην Σλοβακία στις 26/08.