Bundesliga: Επαγγελματική νίκη για τη Ντόρτμουντ που έμεινε πρώτη στη βαθμολογία

amna-epa

Η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χόφενχαϊμ (0-1) και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga, περιμένοντας το ντέρμπι της Μπάγερν με την Ουνιόν. Η Λειψία επικράτησε της Άιντραχτ.

Ντόρτμουντ και Λειψία συνέχισαν με νίκες στις σημερινές αναμετρήσεις της Bundesliga. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πέντε αγώνων του Σαββάτου (25/2).

Κολονία – Βόλφσμπουργκ 0-2: Σχετικά εύκολη επικράτηση για τους φιλοξενούμενους που πήραν κεφάλι στο 4′ (Γκέρχαρτ) και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο 68′ (πέν. Άρνολντ).

Χέρτα – Άουγκσμπουργκ 2-0: Με δύο γκολ στο β’ μέρος (61′ Ρίχτερ, 70′ Λουκεμπακιό) οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το τρίποντο.

Χοφενχάιμ – Ντόρτμουντ 0-1: Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Ρόις, βρήκε τον Μπραντ, λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους και κάπως έτσι πήρε κεφάλι σκορ η Μπορούσια. Αυτό το γκολ έκρινε και τον αγώνα.

Λειψία – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1: Με πρωταγωνιστές τον Φόρσμπεργκ και τον Βέρνερ, οι οποίοι σκόραραν, ο δεύτερος στο 6′ και ο πρώτος στο 40′, αλλά έδωσαν κι από μία ασίστ ο ένας στον άλλο, στη διάρκεια του πρώτου μέρους, η Λειψία καθάρισε από το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 61′ με τον Σο.

Βέρντερ Βρέμης – Μπόχουμ 3-0: Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση η Βέρντερ, χάρη σε δύο γκολ των Φούλγκρουγκ, Σμιντ στο πρώτο ημίχρονο κι άλλο ένα του Ντουκς με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.