ΑEΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0: Πήρε το τρίποντο με μονόλογο, έχασε τον Λιβάι Γκαρσία

Ο Αστέρας, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα από το 4′, αμύνθηκε σθεναρά απέναντι στην ΑEΚ, που τελικά επικράτησε, χωρίς να απειληθεί, με 2-0, αλλά είδε τον πιο φορμαρισμένο επιθετικό της, Λιβάι Γκαρσία να αποχωρεί τραυματίας.

H ΑEΚ πέτυχε, σε ένα… κατηφορικό ματς με 30+ τελικές , τη 14η νίκη της (2-0) σε ισάριθμα παιχνίδια στην OPAP Arena, όμως πιο σημαντική κι από το τρίποντο απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, είναι η είδηση του τραυματισμού του Λιβάι Γκαρσία.

Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι Αρκάδες έμειναν από το 4′ με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Γκαρντάφσκι, αν και συνάντησε αρκετές δυσκολίες από την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της  ομάδας του Άκη Μάντζιου. Το γκολ του Αραούχο στο 32′ έδιωξε σχετικά νωρίς το άγχος από τον κόσμο και τον ηγέτη της, Δημήτρη Μελισσανίδη που βρέθηκε στις εξέδρες μετά την περιπέτεια στον αέρα κατά την επιστροφή του από το Ντουμπάι και το δεύτερο του Γκατσίνοβιτς στο 76′ διέλυσε κάθε αμφιβολία σχετικά με τον νικητή της αναμέτρησης.

Πριν εκπνεύσει όμως το ημίχρονο, η ΑEΚ έχασε τον Γκαρσία με τραυματισμό στον προσαγωγό, η συμμετοχή του οποίου στο επόμενο παιχνίδι στην Κρήτη με τον ΟΦΗ δεν είναι καθόλου σίγουρη. Με δεδομένο ότι η Ένωση έχει δηλώσει ότι ο Αραούχο θα εκτίσει τη μία αγωνιστική της τιμωρίας του σ’ αυτό το παιχνίδι και ότι ο Φαν Βέερτ παραμένει τραυματίας, οι επιθετικές επιλογές του Ματίας Αλμέιδα είναι πολύ περιορισμένες για ένα ματς που η ΑEΚ δεν έχει περιθώριο νέας απώλειας βαθμών.

Πώς παρατάχτηκαν οι δύο ομάδες

Η απουσία των τιμωρημένων Μουκουντί και Σιμάνσκι, έφερε στην ενδεκάδα της AEK τον Τζαβέλλα αντί του Καμερουνέζου στο κέντρο της άμυνας, τον Πινέδα στον άξονα αντί του Πολωνού και στα άκρα τον Γκατσίνοβιτς.

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Άκης Μάντζιος. Μάλιστα, ξεκίνησε στην ενδεκάδα τον νεαρό Ζουγλή, ο όποιος στο προηγούμενο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα είχε περάσει ως αλλαγή. Απουσίες για τον Αστέρα, οι τιμωρημένοι, Σίτο, Πέπε Κάστανο και ο Ρεγκίς με ίωση.

Η γρήγορη αποβολή του Γκαρντάφσκι άλλαξε τις ισορροπίες

Η AEK ήταν πολύ νευρική στο ξεκίνημα του αγώνα, απόρροια της ήττας στην Τούμπα, μολονότι βρέθηκε από πολύ νωρίς με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό, ο διαιτητής Τζοβάρας απέβαλε τον Γκαρντάφσκι, ο οποίος μάρκαρε  επικίνδυνα από πίσω τον Σέρχιο Αραούχο και ο Αστέρας συνέχισε με δέκα παίκτες.

H πρώτη καλή φάση για την AEK ήρθε στο 15′, με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει έγκαιρα και να κλείνει το οπτικό πεδίο του Αραούχο, που ήταν έτοιμος να σκοράρει, ύστερα από τη φαντεζί πάσα του Γκατσίνοβιτς.

Κατά τα άλλα, το πρώτο 20λεπτο ξεχώρισαν οι… κοκορομαχίες του Μπαράλες με τον Τζαβέλλα, με τους δύο παίκτες να δέχονται κίτρινη κάρτα πολύ νωρίς.

Ο Αστέρας νικήθηκε από στημένη μπάλα

Οι γραμμές του Αστέρα ήταν κοντά και κρατούσαν γερά, αλλά νικήθηκαν από μία στημένη φάση και συγκεκριμένα εκτέλεση κόρνερ στο 32′, πρώτη κεφάλια του Βίντα και δεύτερη του Αραούχο που κατέληξε στα δίχτυα.

Ανησυχία για τον Λιβάι Γκαρσία

Η AEK δημιούργησε άλλη μια καλή φάση με τον Χατζισαφί, που πλάσαρε άουτ από κοντά στο 42′ και το επόμενο λεπτό ο Ματίας Αλμέιδα αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Λιβάι Γκαρσία, που αποχώρησε χωλαίνοντας στο δεξί προσαγωγό, με τον Στίβεν Τσούμπερ, μιας και δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Τομ Φαν Βέερτ.

Μονόλογος της AEK στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η AEK είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κυνήγησε το δεύτερο γκολ της εξασφάλισης απέναντι στον Αστέρα που, και λόγω κούρασης, σταδιακά έχανε μέτρα στο γήπεδο.

Η πρώτη σημαντική φάση καταγράφηκε στο 63′ με τον Παπαδόπουλο να στερεί από τον Αραούχο ένα δεύτερο προσωπικό γκολ και πάλι με το κεφάλι.

Ακολούθησε μπαράζ χαμένων ευκαιριών από τους παίκτες της Ένωσης, με έναν από τους καλύτερους τερματοφύλακες του πρωταθλήματος, τον Νίκο Παπαδόπουλο, να αναδεικνύεται σε MVP των φιλοξενούμενων,

μέχρι που νικήθηκε από τον οξυδερκή Γκατσίνοβιτς στο 76′.

Η Ένωση στρέφει πια την προσοχή της στη «Μάχη της Κρήτης» με τον ΟΦΗ κι ενώ ο Ματίας Αλμέιδα περιμένει τα μαντάτα από το ιατρικό δελτίο.